CiddiGazete- ABD Merkez Bankası (Fed), tüm dünyanın merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Doların patronu, federal fonlama faizini 25 baz puan artışla yüzde 5,00-5,25 aralığına yükseltti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), kararı oy birliğiyle aldı. Bu oran, son 16 yılın en yüksek faizi olarak kayıtlara geçti. Bir sonraki faiz kararı 14 Haziran tarihinde alınacak.

ABD faiz vadeli kontratları, açıklamanın ardından Fed'in Eylül ayında faiz indirimine başlayacağını fiyatlamaya başladı.

FED METNİNDE ÖNE ÇIKANLAR

Fed gelecekte daha fazla faiz artışına işaret eden ifadeyi metinden çıkardı. Fed’in bu ifadeyi metinden çıkarması sonucu piyasalar hareketlendi. Açıklamada, gelecekteki adımların sıkılaştırma etkisine, ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı olduğu vurgulandı.

Fed ayrıca bankacılık sisteminin sağlam olduğunu belirtti. Açıklamada enflasyon risklerinin son derece dikkatle izlendiği vurgulanırken "enflasyon yüksek kalmaya devam etti. Ekonomik aktivite ilk çeyrekte ılımlı büyüdü" ifadesi kullanıldı.

Yükselen enflasyon nedeniyle 2022 Mart ayında faiz artırımlarına başlayan Fed, son 3 toplantıda faiz artış hızını yavaşlatmış ve 25'er baz puanlık artışla yola devam etmişti. Ancak piyasalarda Fed’in artış döngüsüne ara verebileceği beklentisi arttı.

PİYASA HAREKETLENDİ

Maaş zammına doğalgaz darbesi Maaş zammına doğalgaz darbesi

Gün içinde yükselen altın fiyatları kararın ardından daha da arttı. Karar öncesinde 2 bin 24 seviyelerinde olan ons altın fiyatı kararın ardından 2 bin 35 seviyelerine ulaşsa da sonrasında 2 bin 24 seviyesine geri döndü. Gram altın 1267 TL seviyelerinde işlem gördü.

Karar öncesi 1,04 olan Euro/dolar paritesi kararın ardından 1,10 seviyesine yükseldi. Dolar/TL 19,47'de yatay seyretti. Bitcoin ise 28 bin 620 seviyelerinde yatay seyretti.

Hisse senedi piyasaları ise ralliye girdi. Dow Jones endeksi 0,2 artışla 33 bin 747, S&P 500 endeksi 0,44 artışla 4 bin 137 seviyesinde seyretti.