CiddiGazete- Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Kupası finalinin Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacağını açıkladı.

Beşiktaş ile Trabzonspor'un karşı karşıya geleceği final 23 Mayıs Perşembe günü oynanacak.

RİVA'DA TOPLANDILAR

TFF, kupa finalinde mücadele edecek Beşiktaş ve Trabzonspor'un yöneticilerini Riva'daki federasyon binasında istişare toplantısına davet etti. İki taraf ile yapılan toplantının ardından finalin İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanmasına karar verildi.

Beşiktaş, Ankaragücü'nü mağlup ederek finale yükselirken Trabzonspor ise Karagümrük'ü eleyerek adını finale yazdırdı.

Türkiye Kupası'nı kazanan takım UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele edecek.

Kupa finali tek maç üzerinden oynanırken 90 dakika sonucunda eşitlik bozulmadığı takdirde önce uzatmalar, yine eşitlik bozulmazsa kupanın sahibini penaltı atışları belirleyecek.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ: YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLMASINI İSTİYORUZ

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi şöyle dedi:

"Çok güzel bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı neticesinde Beşiktaş ve Trabzonspor'un başkanları ortak kararla İstanbul'da finali Olimpiyat Stadyumu'nda oynanmasına karar verdik.

Bu maçın yeni bir başlangıç olmasını istiyoruz. Futbolun, dostluk ve kardeşlik olduğunu, fair-play çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiği konusunda iki kulübümüz mutabık.

Kulüplerimizin bayrakları dışında Türk bayrakları yaptıracağız. Saat 19.00'da bir konser yapmayı planlıyoruz.

Daha sonra kulüpler ısınmaya çıkacak ve normal maç başlayacak. Türkiye'nin özlediği tabloyu orada göstermiş olacağız."

TRİBÜN İÇİN KURA ÇEKİMİ YARIN

Beşiktaş ile Trabzonspor arasında 23 Mayıs'ta oynanacak Türkiye Kupası finaline ilişkin organizasyon toplantısı 14 Mayıs Salı günü saat 15.30'da Riva'daki Orhan Saka Konferans Salonu'nda finalist kulüpler ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Toplantıda Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki finalin tribün dağılımı için kura çekimi de yapılacak. Tribün dağılımı kura çekimi saat 16.00'da başlayacak ve TFF YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

SÜPER KUPA BELLİ DEĞİL

Türkiye Kupası'nı müzesine götüren takım 2023-2024 Süper Lig şampiyonuyla Süper Kupa mücadelesinde karşı karşıya gelecek. Süper Kupa finali için henüz stat belirlenmedi.

Aziz Yıldırım'dan kritik toplantı Aziz Yıldırım'dan kritik toplantı

Son olarak 2022-2023 sezonunda Fenerbahçe Türkiye Kupası'nı kazanma başarısı göstermişti. Beşiktaş ise son olarak 2020/2021 sezonunda kupayı kazandı.

Eddie Newton yönetiminde Trabzonspor ise 2019/2020 sezonunda kupayı müzesine götürmüştü.

Türkiye Kupası tarihinde kupayı en fazla kazanan takım Galatasaray (18) olurken, Beşiktaş'ın 10 ve Trabzonspor da 9 kez final sevinci yaşadı.