CiddiGazete- Financial Times Gazetesi'nin Türkiye muhabiri Adam Samson imzalı analizde, "Türkiye'nin sürdürülebilir bir ekonomik patikaya yönelebilmesi için keskin faiz artışı ve TL'de daha fazla değer kaybı gerekiyor" denildi.

Geleneksel olmayan ekonomi politikaları nedeniyle Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin tehlikeli bir şekilde tüketildiğini ve yılbaşından mayıstaki seçimlere kadarki dönemde en az

23 milyar doların TL’yi desteklemek için kullanıldığını aktaran yazar, seçimlerin ardından ekonomi ekibinde değişikliğe gidildiğini, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek'in, TCMB Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atandığını hatırlatarak "Şimşek ve Erkan, 900 milyar dolarlık ekonomiyi uçurumun kenarından çekmeye çalışırken artan zorluklarla karşı karşıya" ifadelerini kullandı.

Gelecek hafta yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranlarının sert bir şekilde artırılmasının beklendiği aktarılan analizde, böylesi bir adımın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dayattığı ve yaşam maliyeti krizine neden olan mevcut faiz politikasının tersine çevrilmesi anlamına geleceği belirtildi.

FT'ye konuşan uluslararası bir finans şirketinin Türkiye biriminden kıdemli bir analist, son dönemdeki politikaların ekonomide ciddi anormallikler yarattığını, normale dönüşü sağlamanın kolay olmadığını vurguladı ve "Ortodoks politikalara dönmek isteseler bile bu adımların yan etkileri olabilir" dedi.

Faiz kredi kartına yansıdı Faiz kredi kartına yansıdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notundan sorumlu baş analisti Erich Arispe, seçim dönemindeki ekonomik teşviklerin bir sonucu olarak çarpıklıkların biriktiğini ve kırılganlıkların arttığını, bu nedenle ekonomi politikaları açısından en azından taktiksel bir değişiklik gerektiğini dile getirdi.

Haberde ayrıca, Erdoğan'ın önceki gün yaptığı ve faiz konusundaki alışılmışın dışındaki görüşünü değiştirmese de Şimşek ile Erkan'ın enflasyonu tek haneye çekmek için atacağı adımlara izin verdiğini belirttiği açıklamaya da yer verildi.

28 Mayıs seçimleri sonrasında TL'nin dolar karşısında yüzde 16 değer kaybetmesinin analistler tarafından "Türkiye'nin döviz piyasasına daha sınırlı şekilde müdahale etmeye başladığının bir işareti" olarak değerlendirildiğini aktaran FT, Şimşek'in henüz uygulanacak politikaların detaylarını açıklamadığını vurguladı.

Ocak-nisan döneminde Türkiye'nin cari açığının 29,7 milyar dolarlık rekor seviyede olduğunu aktaran gazete, yeni ekonomi yönetiminin cari açığı azaltmayı öncelikli hedef olarak belirlediğini de aktardı.