CiddiGazete- ABD merkezli bankalar faiz tahminlerini paylaşırken Bank Of America, TL'ye yatırım şartını açıkladı.

ABD'nin en büyük ikinci bankası Bank Of America, müşterilerine yeni bir mesaj gönderdi. Daha önce Türk Lirasına yatırım yapmak isteyen müşterilerine dolar/TL kurunun 24 TL bandında olması gerektiğini öneren banka, yeni mesajında dolar/TL kurunun en az 25 TL olması ve şu anda yüzde 8.5 olan faizlerin en az yüzde 40 olması gerektiğini belirtti.

Banka, müşterilerinin bu koşullar sağlandığında Türk Lirasına yatırım yapabileceklerini söyledi.

MORGAN STANLEY'DEN FAİZ TAHMİNİ

TCMB'nin Haziran ayında faiz artıracağına dair yabancı kurumların beklentileri de yükseldi.

bloomberght.com'da yer alan habere göre, son olarak Morgan Stanley Türk ekonomisine ilişkin bir raporunda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamaları doğrultusunda Türk Lirası'nda değer kaybı ve yüksek faiz oranlarıyla daha konvansiyonel politikalar beklediğini bildirdi.

Raporda Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanmasının geleneksel para politikasına dönüşün bir işareti olduğu belirtildi.

Seçimlerin ardından Türk Lirasında değer kaybı ve finansal koşullarda sıkılaşma beklediğini belirten kurum ekonomistleri, para biriminde dünkü kadar sert değer kaybı beklemediklerini, yıl sonu tahminlerinin 28 TL civarında olduğunu ifade ettiler.

Merkez Bankasından 2 yıldan uzun süre sonra ilk kez bu ay faiz artışı beklediklerini açıklayan kurum ekonomistleri "Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanmasının ve TCMB yönetiminde beklenen değişikliklerin yapılmasının ardından politika faizinde normalleşme bekliyoruz. Para politikasında kademeli bir normalleşmenin tercih edileceğini düşünüyoruz.

22 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda politika faizinin yüzde 8,5'ten yüzde 20'ye yükselmesini, Ağustos ayında da yüzde 25'e çıkabileceğini öngörüyoruz" ifadelerini kullandılar.

Faiz konusunda belirsizliklerin çok yüksek olduğu vurgulanırken "TCMB'de olası yeni atamalar ve bankanın iletişimi bu ayki toplantı öncesi görüşlerimizin farklılaşmasına neden olabilir" dendi.

JPMORGAN DA FAİZ ARTIŞI BEKLİYOR

Halkbank için kritik gün Halkbank için kritik gün

Önceki günlerde Türk ekonomisine ilişkin görüşünü paylaşan bir başka kurum JPMorgan da haziran toplantısında TCMB'nin faizi yüzde 25'e yükseltebileceğini belirtmişti.

Kurum yıl sonu için politika faiz tahminini ise yüzde 30'da tutmuştu.