CiddiGazete- İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar 4. günü geride bıraktı.

İsrail, Gazze Şeridi'nin sınırında kontrolü sağladığını, sınıra asker ve mühimmat yığdığını duyurdu.

gaza 22

GAZZE'YE SALDIRI DEVAM EDECEK

İsrail, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde tuttuğu rehinelerin "zarar görmesi pahasına" Gazze Şeridi'ni yoğun top ve füze atışına tuttu.

Ordu radyosundan paylaşılan açıklamada, Gazze'ye saldırıların Kassam Tugayları'nın elinde tuttuğu "İsrailli rehinelerin nerede olduğuna dair doğru bilgi mevcut olmadığı sürece onlara zarar verme pahasına bile gerçekleştirileceği" belirtildi.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki saldırılarına ilişkin, "Uzun bir mücadeleye ve tüm olasılıklara hazırız. Düşmanımız, hayal kırıklığı ve utançtan başka bir şey elde edemeyecek" dedi.

gaza 33

Sözcü Ebu Ubeyde, "Aksa Tufanı operasyonumuz, İsrail işgal güçlerinin başlattığı saldırılara karşı bir tepkidir ve kutsallarımızı savunmaktır" ifadesini kullandı.

Filistinli direniş grubu Kassam Tugayları'nın hala savaşın gidişatına hakim olduğunu belirten Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik bir kara harekatı düzenleme yönünde tehditte bulunmasının "gülünç" olduğunu vurguladı.

Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik bombardımanda sivil tesisleri vurarak çocukları ve aileleri katlettiğine işaret ederek, "Düşman güçleri, şu ana kadar 60 saatten fazladır savaşçılarımızla yüzleşemedi. Mücahitlerimiz, işgal ordusunun Gazze tümenini tamamen yok etti. Sahada birçok yerde savaşımız hala devam ediyor" diye konuştu.

gaza 44

Filistinli direnişçilerin, İsrailli güçlerden çok sayıda unsuru esir aldığına işaret eden Ebu Ubeyde, esir takası konusunda, "Bombardıman sürerken esirler konusunu müzakere etmeyeceğiz. Tehdit, baskı ve bombardımanlar bizi esirler konusunu müzakere etmeye ikna edemeyecek" dedi.

gaza 55

NETANYAHU: KAZANACAĞIMIZ BİR SAVAŞ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkedeki muhalefet partilerine "ulusal birlik hükümeti kurma" çağrısında bulundu.

Netanyahu, "Dünyanın en büyüklerinden olan Amerikan uçak gemisi bize doğru geliyor. ABD, İsrail'i her şekilde destekliyor" ifadelerini kullandı.

Hükümetinin, "Kassam Tugayları'nın saldırdığı bölgelerde kontrolü yeniden ele alacağını" söyleyen Netanyahu, "Kazanacağımız bir savaşın içindeyiz" dedi.

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz da yaklaşık 2 milyon Filistinli'nin yaşadığı ve elektrikle yakıtın kesildiği Gazze'ye su akışının da durdurulduğunu söyledi.

Esir takası rötarlı gerçekleşti Esir takası rötarlı gerçekleşti

gaza 66

GAZZE SINIRINDA YIĞINAK YAPILIYOR

Gazze'ye yönelik hava saldırılarına devam eden İsrail ordusu, sınıra yakın bölgelere de yığınak yapmayı sürdürüyor.

İsrail ordusuna ait obüslerle toplar, sınıra yakın bölgede kazılan siperlere yerleşmiş ve namluları Gazze'ye çevrilmiş durumda. Tırlarla bölgeye yeni zırhlı araç ve tank sevkiyatı da sürüyor.

Ayrıca İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze'yi çevreleyen yerleşimlerde, İsrail güçleriyle şiddetli çatışmaların ardından şu ana kadar en az bin 500 Filistinli silahlı unsurun cesedini bulduklarını açıkladı.

gaza 77

İSRAİL'DEN SEFERBERLİK HAMLESİ

İsrail, 360 bin yedek askerin seferberliğe katılmasını onayladı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberinde, İsrail hükümetinin, 360 bin yedek askerin seferberliğe katılmasını onayladığı belirtilerek, bu adımın "uzun bir askeri harekat gerçekleştirileceğini" gösterdiği kaydedildi.

İsrail ordusu, yurt dışından yüzlerce yedek askerin de seferberliğe katıldığını açıkladı.

Ordunun, Kassam Tugayları'yla çatışmaların başlamasından bu yana öldürülen ve kimliğini açıkladığı asker sayısı 124'e yükseldi.