Gençler siyasette ön almalı

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ayrıca Kadir Gecesi.

Güzel bir gün.

Umutlu bir gün.

Geleceğimize umutsuz gözlerle bakan kendini çaresiz hisseden gençler, bu gün sizlere ülkemize, devletimize, siyasi liderlere bir mesajdır.

Kutlu olsun!

Mübarek olsun!

Neden mutsuzsunuz gençler, neden bir an evvel bu güzel ülkeden kaçıp gitmek istiyorsunuz. Biliyorum uzun zamandır özgür değilsiniz maddi problemleriniz var, okuyup tam “işe yarayacağım“ mantığı iş güç olmayınca hayal kırıklığı ve hüsran. Çığlıklar içindesiniz duyuyorum ama sizlerin sesini pek duyan bir lider bir yönetici yok. Kimse sırtını sıvazlayıp canın neden sıkkın diye sormuyor, kocaman adamlar devlet yönetiyor ama siz gençlere elleri bir türlü dokunmuyor.

Değerli okurlarım anlatmak istediklerime en güzel örnekler ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün gençler için söylediği sözlerle devam etmek istiyorum.

“Her şeye rağmen kesinlikle bir aydınlığa doğru yürümekteyiz. Bende bu iman yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve gerçek aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdür.”

Bir diğer söz de;

“Gençler için vatani işlerde ölmek söz konusu olabilir; fakat korkmak, asla!”

Ve biz gençlerin yapmak istediklerine ışık tutacak bir söz daha paylaşmak istiyorum,

Gençler!

“Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.“

Son iki aylık süreçte yaşadığımız salgın hastalık tedbirleri kapsamında altmış beş yaş üzerine sokağa çıkma yasağı geldi. Gördük ki, altmış beş yaş altı siyasi parti liderlerinden o tarih itibari ile sadece bir kişi vardı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, altmış beş yaş altı çıkan lider oldu. Genç bir cumhuriyete sahibiz kurucusu Mustafa Kemal’ in gençlere emanet ettiği bir ülkede genç siyasetçi yok denecek kadar az.

TBMM’ de seçilen milletvekillerine bakıyoruz birçoğu ikinci mesleği vekil olmak. Bu yüzden enerjileri düşük ne zaman daha aktif ve enerjikler milletvekili seçilmek için. Seçildikten sonra bakıyoruz kopuk bir siyaset takibi yapılıyor. Çok az da olsa genç siyasetçi var onlarda kerhen listelere girmişler fakat ihtisasları halkımıza merhem olacak düzeyde ve çeşitte değil. Kimisi yaşlılığın ve vücut hacminin verdiği fazlalıktan meclis sıralarında uyuyor. Prezantabl görüntü, gözlerde parlaklık, seste gürlük vücutta enerji yok. Genç bir ülkeyiz genç bir meclisimiz var ama gençlik görüntüsü yok. Siyaset veya aktif politika insanlar ölene kadar yapılması gereken bir meslek olmamalı.

Yıllar süren liderlik anlayışı başka insanların yönetebilme, akıllarını kullanabilme yeteneklerini ötelemek olarak değerlendirilmesi politik bencilliktir. İdeoloji partilerinde liderler çok uzun yıllar parti başkanlığı yapıyorlar. Bu siyasetin doğasına uygun bir yaşantı değil çünkü, aktive alanları ve inandırıcılıktan uzaklaşma, ayrıca halka yönelik politikaların dışına çıkılarak konjonktür partisi olma aşaması yaşanıyor. Siyasette ve aktif politikada gençlere en az şans tanınan partiler ideoloji partileri ve gençleri en çok kullanıp onları öğütende yine ideoloji partileri olarak görünmekte.

Ülkemizde en çok sorunu olan ve en çok yıpranan insan gurubu gençlerdir. Fakat ne yazık ki, siyasi parti liderlerinin en az yer verdiği en az dinlediği en az tercih ettiği de yine gençler. Korona sonrası gençlere tüm dünyanın dolayısıyla ülkemizin de ihtiyacı her zamankinden fazla olacaktır. Siyasi partiler gençleşmeli ve genç kadroları oluşturmalı gençlik politikalarını yeni düzene göre yapmalıdırlar.

Ve siz gençler, size Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği bu toprakların bu güzel cumhuriyetin ihtiyacı var. Siyasete katılmak sadece “oy“ kullanmak değildir. Gençlerin bu bakış açısı yanlıştır. Bunu değiştirmeliyiz ve bu değişimi de siyasi parti liderleri başlatmalı.

Genel ve yerel seçimlerde gençlerin oy kullanma oranları yüzde 78 seviyelerinde iken aktif siyasette yer alma oranı yüzde 4 civarı. Şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz gereken konulardan biridir gençlik.

Gençler siyasette angarya değildir.

Gençler siyasette acemi değildir her birinin özel düşünceleri vardır yeter ki dinlenilsin.

Gençler ülkemizin teminatı noktasında asli unsurdur değer verilmeli. Bu gün bir başlangıç olsun bugün bir işaret fişeği olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esra
Esra - 3 gün Önce

Umutlarımız ve yarınlarımız gençlerin siyasette aktif olması, menfaat ve çıkardan uzak temiz bir siyaset dileğimle. Demokrasinin işlevselleşeceği çıkarsız siyasetin yapılacağı günler görürüz inşallah. Kalemize fikrinize sağlık kıymetli yazar.