CiddiGazete- CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı programda gazetecilerin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, yeniden adaylık sorusuna ilginç cevaplar verdi; yeni Anayasa tartışmalarına da değindi.

Kemal Kılıçdaroğlu KRT'de katıldığı programda yeniden adaylıkla ilgili soruları da cevapladı.

CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeniden genel başkanlığa aday olacak mısınız?" sorusuna delegeyi işaret ederek "Eğer yeniden genel başkan adayı gösterirlerse o zaman en cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz" cevabını verdi. CHP'nin yerel seçimden birinci parti olarak çıktığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısı da yaptı.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Hiçbir zaman ben genel başkan olacağım diye bir talepte bulunmadım. Delegeler başkan adayı olarak gösterdiler. Eğer yeniden kurultayda genel başkan diye aday gösterirlerse o zaman diyeceğiz en cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz. Elinde hançer olanlar arkamda dursunlar hançerlerini soğutmasınlar."

"BU PARLAMENTO ANAYASA YAPAMAZ, KURUCU MECLİS YAPAR"

KRT'te katıldığı programda konuşan Kılıçdaroğlu'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görüşmesi ve yeni anayasa tartışmaları da soruldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayanla neyi konuşacaksınız? 'Uygulamıyorum' diyor. Ya bunlarla neyi konuşacaksınız? 'Yeni bir anayasa yapacağız' diyor. Bu parlamento yeni bir anayasa yapamaz. Çünkü anayasa buna engel. Yeni bir anayasayı ancak kurucu meclisler yapar" diye konuştu.

Altınok hakkında soruşturma Altınok hakkında soruşturma

"ELBETTE KIRGINLIKLARIM VAR"

Kılıçdaroğlu, kurultayda yaşananlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na kırgın olup olmadığı yönündeki soruya da "Genel başkanların elbette kırgınlıkları, üzüntüleri olur. Bunlar olur yani. Partinin genel politikasını partinin kurmayları belirler, belediye başkanları değil. Bu bizim tarihimizde böyledir" şeklinde cevap verdi.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaoğlu'ndan erken seçim çağrısı geldi.

CHP'nin seçimden birinci parti olarak çıktığını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

DEMİRTAŞ'I ZİYARET EDECEK

6-8 Ekim davasında çıkan kararlara da değinen Kılıçdaroğlu, "Selahattin Demirtaş'ın bugün içeride olması bir hukuk faciasıdır" iddiasında bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eski genel başkanı Selahattin Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret edeceğini de söyledi.

Editör: İbrahim KANBUR