1 Mayıs bahane!

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı bahane eden radikal sol gruplar, Taksim Meydanı'na girmek isteyince polis engeliyle karşılaştılar. Çok sayıda gözaltı var

1 Mayıs bahane!

CiddiGazete- Salgın tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen bazı radikal sol gruplar Taksim Meydanı'na yürümek istedi.

Polisin bir süre müdahale etmeden izlediği gruplar, Taksim Meydanı'na yaklaşınca engellendi.

İşçi Temsilcileri Konseyi (İTK) ve Emeğin Gücü, Taksim Tarlabaşı'nda "1 Mayıs alanı Taksim'dir" pankartı açarak yürüyüş düzenledi. Ali Ekber Erarslan ve Gamze Nihal İyidoğan isimli eylemciler gözaltına alındı.

DirenEmek isimli sosyal medya hesabında yer alan paylaşıma göre, Taksim'e çıkmak isteyen 20 üniversiteli Osmanbey'de gözaltına alındı.

Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi'nde de 1 Mayıs'ı bahane edip sokak kısıtlamasına rağmen eylem yapmak isteyen SODAP üyesi 16 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL VALİLİĞİ: 212 GÖZALTI

İstanbul Valiliği 1 Mayıs eylemlerine ilişkin açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRKİŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİMSen, DİSK (TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvuruları, salgınla mücadele ve tam kapanma tedbirlerine uygun olmak kaydıyla Valiliğimizce değerlendirilerek belirli saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verilmiştir" denildi.

Ancak yasadışı yürüyüşlerin de olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İl ve ilçe Hıfzıssıhha meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen sendikalar dışında ve Taksim Meydanı'na çıkmak için toplanan kişiler hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır.

Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 kişi gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır."

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2021, 18:22
YORUM EKLE