21 TIR dolusu içki, 40 milyonluk vurgun!

Türkiye’nin en büyük içki üreticisi, Gürcistan’a ihraç edilmiş gibi gösterilen 21 TIR dolusu içkiyi yurt içinde sattı. 40 milyonluk KDV ve ÖTV vurgunu yaptı, 31 kişi gözaltına alındı

21 TIR dolusu içki, 40 milyonluk vurgun!

CiddiGazete- Sarp Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Gürcistan’a içki ihracatı yapan bir firmayı takibe aldı. Türkiye'nin en büyük içki üreticilerinden olan firma, evrak üzerinde 21 TIR dolusu içkiyi Gürcistan'a ihraç etmiş gibi gösterdi. Yürütülen çalışmalarda TIR'ların içerisinde içki yerine tekstil, mobilya, sebze ve meyve yüklü olduğu belirlendi.

40 MİLYON LİRALIK VURGUN

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ'ın haberine göre, Gürcistan'a ihraç edilmiş gibi gösterilen 337 bin 778 şişe içkinin iç piyasaya satıldığı tespit edildi. Bu yöntemle firmanın şişe başı 140-160 TL, toplamda da 40 milyon liralık KDV ve ÖTV ödemesi yapmadığı belirlendi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İstanbul, Kırklareli ve Artvin'de düzenlenen operasyonlarda aralarında içki imalatı ve pazarlaması yapan firmanın yabancı uyruklu yetkilileri, paravan firma yetkilileri, gümrük müşavirleri ve araç şoförlerinin de bulunduğu 31 kişi gözaltına alındı.

TIR şoförleri verdikleri ifadede Gürcistan'a götürdükleri yüklerin arasında içki olmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 13:41
YORUM EKLE