ABD utanmadan başsağlığı diledi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinde yapılan saldırıları kınıyoruz" dedi

ABD utanmadan başsağlığı diledi

CiddiGazete- PKK'ya silah ve cephane yağdıran ABD, iki Türk polisinin şehit edilmesini "kınadı!"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde, silah desteğinde bulundukları terör örgütü YPG/PKK tarafından Türk güvenlik güçlerine yönelik saldırıları değerlendirdi.

Price, YPG/PKK'nın adını zikretmeden "NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinde yapılan saldırıları kınıyoruz. Suriye'de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine de başsağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'li sözcü, "Ateşkes bölgelerine tüm tarafların riayet etmesi, Suriye'de istikrarın güçlendirilmesi ve siyasi çözüm için çalışılması önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Price, "Türkiye bizim önemli bir NATO müttefikimiz ve terörle mücadeleden Suriye'de çatışmanın sona erdirilmesine kadar birçok alanda ortak çıkarlarımız var. Suriye politikası konusunda Ankara ile yakın istişare halinde olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Price, F-16'larla ilgili bir soru üzerine, savunma alanındaki satışlarla ilgili Kongreye bildirim yapılana kadar herhangi bir yorumda bulunmayacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 17:47
YORUM EKLE