Ahmet Nesin T.C. vatandaşlığından çıkacak

Gazeteci Ahmet Nesin, yarın T.C. vatandaşlığından çıkacağını açıkladı. Nesin, Özgür Gündem davasından beraat etmesine rağmen pasaport alamadığını ifade etti

Ahmet Nesin T.C. vatandaşlığından çıkacak

Gazeteci-yazar Ahmet Nesin, yarın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkacağını açıkladı. Özgür Gündem Gazetesi’nde 1 günlük genel yayın müdürlüğü yaptığı için tutuklandığını, daha sonra beraat etmesine rağmen hâlâ pasaport alamadığını ifade eden Ahmet Nesin, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“Özgün Gündem Gazetesi’nde 1 günlük genel yayın müdürlüğü yaptım diye önce tutuklandım, sonra da beraat ettim. Ona rağmen hâlâ pasaport verilmiyor. Demokratik Faşizm diye yazdığım bu olsa gerek. Yarın dilekçeyle vatandaşlıktan çıkma başvurusu yapacağım.”

‘SESSİZ KALIYORLAR’

Ahmet Nesin, Artı Gerçek sitesine yaptığı açıklamada gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Bildiğim kadarıyla sadece Özgür Gündem Gazetesi'nde bir günlük genel yayın müdürlüğü yaptığım için yargılanıyordum. Geçen hafta bu dava beraatle sonuçlanmıştı. Bunun dışında dava olup olmadığını bilmiyorum, zira E-devlet numarası da alamadığım için öğrenemiyorum. Dava bittiği için konsolosluğa tekrar telefonla başvurdum ve hâlâ pasaport yasaklısı olduğum söylendi. 'Neden' diye sorduğumda yanıt olarak sessiz kalıyorlar."

‘HAKKIM ELİMDEN ALINMIŞ DURUMDA’

Nesin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun dışında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açtıracağını söylediği bir soruşturma var, o da isim vermeden yazdığım bir yazıma alınmasından kaynaklı. Soruşturma davaya dönüştü mü, onu da öğrenemiyorum. Yani bir vatandaş olarak yasal haklarımı öğrenme hakkım elimden alınmış durumda. Aynı babamın yazdığı 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' kitabındaki Yaşar gibiyim. Yaşar askere gel, tamam, komutanım teskere alacağım, olmaz, kimliğin yok. Bana da yargılanacaksın, tamam, ifademi buyrun. Beraat ettim, haklarım, olmaz kimliğin yok. O zaman kimlik ver, o da olmaz, yasak var."

‘DEMOKRATİK FAŞİZM’

Nesin sözlerini, "Peki beni kendi baskıları için 'vatandaş' sayıp, benim özgür haklarım için buna izin vermiyorsan, ben niye vatandaş olarak kalayım ki? Yarın bir dilekçeyle vatandaşlıktan çıkartılmam için başvuracağım. Bunun adı geçen gün yazdığım yazıda saklı, Erdoğan tipi demokratik faşizm" diye tamamladı.

Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı ile birlikte Özgür Gündem’de nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldığı için ‘örgüt propagandası’ndan yargılanmış ve 17 Temmuz 2019’da beraat etmişti.

YORUM EKLE