Ankara'ya girişte 90 gözaltı

Ankara'da düzenlenecek "Barınamıyoruz" eylemine katılmak isteyen öğrencilerin araçları, şehir girişinde durduruldu. Polis müdahalesi sonrası yaklaşık 90 kişinin gözaltına alındığı bildirildi

Ankara'ya girişte 90 gözaltı

CiddiGazete- Türkiye'nin farklı kentlerindeki üniversite öğrencileri, yüksek ev kiraları ve yurt sorununa tepki göstermek için bir araya geldi. Öğrenciler, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bütçe görüşmelerinin devam ettiği günde seslerini duyurabilmek için Ankara Ulus Meydanı'nda "Barınamıyoruz" eylemi organize etti.

Ancak sabah saatlerinde eylem için başkente giden üniversitelilerin araçları, şehrin girişinde durduruldu. Burada onlarca öğrenci, güvenlik güçleriyle yaşanan gerginliğin ardından gözaltına alındı.

Ankara'da yaşayan öğrencilerse öğle saatlerine doğru sokağa çıktı. Polis, buradaki kalabalığa da müdahale etti.

Barınamayanlar Hareketi'nin sosyal medya hesabında gözaltına alınan toplam kişi sayısı 90 olarak açıklandı.

Barınamıyoruz Hareketi'nin Twitter hesabında yapılan paylaşımda şu tepki gösterildi:

"ANKARA VALİLİĞİ BİZİ NEZARETHANEDE Mİ BARINDIRACAK?"

"Ankara'ya alınmayan borçlu, barınamayan öğrenciler olarak gözaltına alınıyoruz. Bu mu Ankara Valiliği'nin öğrencilere reva gördüğü barınma koşulu, bizi nezarethanede mi barındıracak?"

VALİLİKTEN İZİN ÇIKMAMIŞTI

Ankara Valiliği, eyleme izin verilmeyeceğini duyurmuştu. "Barınamıyoruz Hareketi"nin Twitter hesabında dün yapılan açıklamadaysa eylemin gerçekleştirileceği şu sözlerle duyurulmuştu:

"Sunduğunuz rezil geleceğin kölesi olmak dışında bir korku bilmiyoruz. Bu yüzden geri dönmüyoruz ve asılsız, baştan savma açıklamalarından da korkmuyoruz. Bu gece yola çıkıyor ve Ankara'ya gidiyoruz. Bize bu ülkenin gençleri olarak güvenin. Onlara insanca yaşayacak bir yer dahi bulamadığımız bu düzeni kabul edeceğimizi düşündükleri için ne kadar yanıldıklarını gösterelim. Bize, bu ülkenin gençlerine güvenin. Onlara insanca yaşayacak bir yer dahi bulamadığımız bu düzeni kabul edeceğimizi düşündükleri için ne kadar yanıldıklarını gösterelim."

YORUM EKLE