Aşı orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı: “Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Aşı da böyle olup orucu bozmaz"

Aşı orucu bozar mı?

CiddiGazete- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Aşı oucu bozmaz" açıklamasının ardından Din İşleri Yüksek Kurulu da konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“İslâm’ın beş temel esasından biri olan oruç; fecr-i sâdıktan (tan yerinin beyazlığından) güneşin batmasına kadar yeme, içme ve cinsî münasebetten uzak durarak îfâ edilen bir ibâdettir. Buna binaen oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şu bilgilere yer verildi:

“İğne ve aşı bağlamında tedavi yöntemleriyle ilgili olarak vücûda verilen maddeler ve uygulanan tedavi yöntemlerinden orucu BOZANLAR şunlardır:

 1. Vücûda kan vermek
 2. Vücuda serum vermek
 3. Vitamin içerikli iğne yaptırmak
 4. Gıda ve keyif verici enjeksiyonlar
 5. Su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan dışarıdan bir maddenin vücûda verilmesiyle uygulanan endoskopi, kolonoskopi, bölgesel ve genel anestezi yaptırmak
 6. Periton diyalizine girmek
 7. Damara serum verilerek yapılan hemodiyaliz

İğne ve aşı bağlamında tedavi yöntemleriyle ilgili olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden orucu BOZMAYANLAR ise şunlardır:

 1. Salgın hastalıklar için yapılan aşılar
 2. Ağrıyı dindiren iğneler
 3. Besleyici içeriğe sahip olmayan sırf tedavi maksatlı iğneler
 4. Lokal anestezide kullanılan vücûdun belli bir yerini uyuşturmak için vurulan iğneler
 5. Hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden hemodiyaliz yaptırmak
 6. Anjiyo ve biyopsi yaptırmak
 7. Vücûda merhem sürmek
 8. Vücûda ilaçlı bant yapıştırmak
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2021, 05:13
YORUM EKLE