Askerlerimiz serbest bırakıldı

Yunanistan'da gözaltına alınan iki Türk askeri serbest bırakıldı. TSK'dan yapılan açıklamada, "Alıkonulan personelimiz, Yunan makamları ile yapılan görüşme sonucunda saat 18.30 sularında iade edilmiştir" denildi

Askerlerimiz serbest bırakıldı

Associated Press (AP) haber ajansı Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü’nün iki Türk askerinin Yunanistan sınırını yasa dışı geçtikleri gerekçesiyle gözaltına alındıklarını bildirdiğini kaydetti.

Sözcü AP’ye. iki Türk askerin ülkenin kuzeydoğu sınırında pazar günü gözaltına alındıklarını açıklarken, Yunan medyasında yer alan taraflar arasında silahlı çatışma çıktığına dair haberleri yalanladı. Sözcü, soruşturma devam ettiği için kimliğini açıklamadı.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK'dan yapılan açıklamada ise "Türkiye-Yunanistan hudut birliğimizde görevli iki askerimiz, kaçak göçmenleri takip ve engelleme görevi icra ederken, sehven hududun karşı tarafına geçmeleri üzerine Yunan devriyeleri tarafından saat 11.00 sularında alıkonulmuştur. Meydana gelen bu olayda alıkonulan personelimiz Yunan makamları ile yapılan görüşme sonucunda saat 18.30 sularında iade edilmiştir" denildi.

Türkiye Mart ayında iki Yunan askerini sınırı geçtikleri gerekçesiyle gözaltına almıştı. Yunan yetkililer askerlerin sınır yakınında devriye gezerken yönlerini şaşırdıklarını açıklamıştı.

İki Yunan askeri geçen aya kadar Türkiye’de cezaevinde tutulmuş, daha sonra serbest yargılanmalarına karar verilmişti. Askerler de Yunanistan’a dönmüştü.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 23:04
YORUM EKLE