Bakanlıktan 'Elmalı Davası' açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan, Antalya'nın Elmalı ilçesinde iki çocuğun cinsel istismarında faillerin tahliye edilmesi sonrası açıklama yapıldı

Bakanlıktan 'Elmalı Davası' açıklaması

CiddiGazete- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan, Antalya Elmalı'da gerçekleşen iki çocuğun cinsel istismara uğraması ve mahkemede istismarı çizerek anlatmalarına karşın anneleri Merve Akman ile üvey babaları Rahmi Akman'ın tahliye edilmeleriyle ilgili açıklamada bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.

Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BİR AÇIKLAMA DA BAŞSAVCILIKTAN YAPILDI

Elmalı Cumhuriyet Başsavçcılığı, "Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir.

Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir.

5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2021, 08:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Barış Akbulut
Barış Akbulut - 1 ay Önce

ondan mı tutuksuz yargılanmalarına karar verildi?

Dur atrik
Dur atrik - 1 ay Önce

Madem öyle birşey var kardeşim bu şerefsizlere serbestlik veren adelet kendi çocukları icin aynı serbestligi verirmi bir başkası bunların da çocuklarına ayni şeyi yapsa durum ne olurdu. Niye ona göre karar verilmiyor sen bıraktın şimdi ve vicdansiz o çocukların suçu ne