Camiye asılan hilafet bayrağı indirildi

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kozlu’da yaptırılan cami inşaatına hilafet bayrağı asılması hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Polisler bayrağı indirdi

Camiye asılan hilafet bayrağı indirildi

CiddiGazete- Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde yaptırılan Kavaklık Camisi’nin inşaatına asılan hilafet bayrağı, tepkiler üzerine kaldırıldı. Hilafet bayrağı asılmasına ilişkin, “Akıllı işi de değil” ifadelerini kullanan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Vali Tutulmaz’ın talimatıyla dün sabah saatlerinde bölgeye giden polis ekipleri hilafet bayrağını indirdi.

‘AKILLI İŞİ DE DEĞİL’

Vali Tutulmaz, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada Türk Bayrağı’na saygısızlığı asla kabul etmeyeceklerinin belirterek, “İlk haber aldığımda duruma müdahale ettim. Kozlu Kaymakamlığımız soruşturma başlattı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı dışında bir başka bayrak kabul edilemez. Bayrak kutsalımızdır. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil, akıllı işi de değil. Soruşturma sürüyor” dedi.

ADD ZONGULDAK ŞUBESİ’NDEN AÇIKLAMA

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila da yetkilileri göreve çağırarak, sorumlular hakkında Bayrak Kanunu’na muhalefetten soruşturma başlatılmasını istedi.

Papila yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kavaklık Camii’ye şanlı Türk bayrağımızın yanına eşdeğer bir görünümle asılan hilafet bayrağı ne anlama gelmektedir? O bayrağı oraya asan hangi zihniyettir? Bu ülkede Bayrak Kanunu vardır. Aykırı davranılmış, şehit kanı üzerine vurmuş ay-yıldız sembolü ile bayrağımıza; dolayısıyla da, bu ülkeyi tüm işgallere, teröre, düşman saldırılarına karşı kanlarıyla, canlarıyla savunan aziz şehitlerimize saygısızlık edilmiştir. Diyanet İşleri yetkililerinden bu konunun açıklığa kavuşturulmasını ve laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti kanunları doğrultusunda bu davranış içinde bulunanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 15:21
YORUM EKLE