Cemal Kaşıkçı öldüğüyle kaldı

İstanbul'da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın avukatı Ali Ceylan, davanın Suudi Arabistan'a devri konusunda, "Sözün bittiği yerdeyiz. Kaşıkçı öldüğüyle kaldı" dedi

Cemal Kaşıkçı öldüğüyle kaldı

CiddiGazete- Türkiye'nin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin davayı Suudi Arabistan’a devretmesinin ardından Kaşıkçı ailesinin avukatı Ali Ceylan, konuya ilişkin olarak konuştu.

Ceylan, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz edeceklerini belirterek, "Türkiye’deki yargılama bitmedi. Daha cevabı beklenen yazılar var. 'Dosya kapandı' deniyor ama hukuki olarak kapanmadı" dedi.

DW Türkçe’den Burcu Karakaş'ın sorularını cevaplayan Ali Ceylan, "Siz bu yönde bir mütalaa bekliyor muydunuz?" sorusuna "Aslında şaşırdık. Bir önceki duruşmada mahkeme resen bir yazı yazalım dedi Suudi Arabistan'a. "Burada yargılanan kişiler orada yargılandı mı? Yargılandıysa ne cezalar aldı?" gibi bir yazı yazmaktan bahsetti. O yazının amacı aslında şuydu: Mesela bir kişi hem burada hem orada yargılandı. Türkiye’de, diyelim ki 30 sene hapse çarptırıldı. 10 sene yatmış aynı suçtan Suudi Arabistan’da, o zaman 10 senesini düşüyorsunuz mesela. Biz onunla ilgili sorulduğunu düşündük ama o zaman da garipsemiştik. O duruşmada biz daha savcılık mütalaasını görmemiştik. O gün alamadık. UYAP’a daha yüklenmemişti. O yüzden mütalaada ne yazdığını bilerek duruşmada bir şey diyemedik. Savcılığın mütalaası tamamen Suudilerin talebi yönünde olmuş oldu ama biz o sırada Suudilerin talebini bilmiyorduk" cevabını verdi.

"BURADAKİ HUKUKİ SÜREÇ BİTMEDİ"

Türkiye'deki soruşturmanın "etkin" yürütüldüğüne inandığını söyleyen Ceylan, "Buradaki hukuki süreç bitmedi. Birincisi, bizim Adalet Bakanlığı'nın işlemine karşı açtığımız dava var. Bunun ilk derece mahkemesi var, oradan kaybedersek Danıştay'ı var. Orada bir süreç yürüyecek. İkincisi, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına itiraz süremiz var. Üçüncüsü, dosyaya durma kararı verildi. Dosya kenarda beklemeye alındı. Haberlerde 'Dosya kapandı' deniyor ama hukuki olarak kapanmadı" dedi.

"SİZ NASIL DOSYAYI VEREBİLİRSİNİZ?"

Ali Ceylan, Suudi Arabistan'ı bir ailenin yönettiğini ve adil yargılamanın mümkün olmadığını söyleyerek "Duruşmada da söyledim: Böyle bir devir ancak dosyayı devrettiğiniz ülkede bu konunun gerçekten çözüleceğine inanıyorsanız olabilir. Ve sadece kalbinizden gelen bir inanç değil yani, ortada gerçekler var, olgular var, deliller var. Bütün bunlar başka bir ülkenin mahkemesini işaret ediyorsa ve siz de buna vicdanen kaniyseniz olabilir ama dünyada Suudi Arabistan’da hukuk sisteminin nasıl olduğunu gösteren binlerce rapor çıkar. Orayı bir aile yönetiyor. Ülkenin adı, ailenin adı yani. Siz nasıl dosyayı oraya verebilirsiniz? Sözün bittiği yerdeyiz. Bunu bana Hatice Hanım söylemişti ama, ne oldu? Olan, Cemal Kaşıkçı’ya oldu. Öldüğüyle kaldı" ifadelerini kullandı.

"YANLARINA KÂR KALDI MI KALDI"

Yargılamanın hukuken Türkiye'de yapılması gerektiğini söyleyen avukat Ceylan, "Olay bizim topraklarımızda olmuş. Bütün deliller burada toplanmış. Daha ses kayıtları kamuoyuna açıklanmadı. Gerçeği hukuken burada bulabilirsek bulacağız. Ayrıca, 'Yapanın yanına kâr kalıyor' algısı olmamalıydı diye düşünüyorum. 'Yarın bir başkası da Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülebilir ve sonuç da böyle olur' gibi bir algı, beni Türk vatandaşı olarak rahatsız ediyor. Yanlarına kâr kaldı mı? Kaldı. Etkili bir şekilde yargılandı mı bu insanlar? Yargılanmadılar. Dünya arkasında durmadı bu işin. Suudi Arabistan’la milyarlarca dolarlık sözleşme imzalayan sesini kesti. Burada bir misyon yüklemişti bu ülke. Ona yoralım diyeceğim ama bildiğim kadarıyla biz milyarlarca dolarlık sözleşme de imzalamadık. Öyle bir sözleşme olsa dahi olmamalı ama en azından kamuoyunun bir fikri olurdu. Şu an hepimiz fikirsiz kaldık."

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2022, 23:48
YORUM EKLE