Çorum'daki asırlık "evliya" türbeleri boş çıktı

Çorum'da vatandaşların dilek dileyip, dua ettiği Garip Dede türbesinin ardından yaklaşık 100 yıllık "Safar Dede" türbesinde de "yatır" izine rastlanmadı

Çorum'daki asırlık "evliya" türbeleri boş çıktı

CiddiGazete- Çorum'un Yavruturna Mahallesi'nde bulunan 100 yıllık "Garip Dede" türbesi, geçen yıl Gazi Caddesi'ni Kıbrıs Caddesi'ne bağlamak için yapılması planlanan yol nedeniyle Çorum Müftülüğü'nden alınan onayın ardından belediye ekiplerince kazı yapılarak kaldırıldı. Kazıda, kalıntıya rastlanmayan türbedeki mezarın boş olduğu anlaşıldı.

DİĞER MEZAR DA BOŞ ÇIKTI

Belediye ekipleri sürdürülmek istenen yol yapım çalışmaları kapsamında; kaldırılıp, içi boş çıkan Garip Dede türbesinin yakındaki Safar Dede türbesi için de inceleme başlattı. Belediye ekiplerince Safar Dede türbesinde yapılan kazıda da kaldırılan türbedeki mezarın boş olduğu ortaya çıktı.

Yapılan kazı çalışmasında, mum yakılıp duaların yapıldığı türbede de herhangi bir kemik kalıntısına rastlanılmaması, şaşkınlık yarattı. Aralarında 50 metre mesafedeki türbelerin boş çıkmasıyla, kazı yapılan alan dolduruldu.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 22:30
YORUM EKLE