Dev kokain operasyonu

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Kocaeli’de gerçekleştirilen operasyonda piyasa değeri yaklaşık 216 milyon lira olan 540 kilogram kokain ele geçirildi

Dev kokain operasyonu

CiddiGazete- Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında Ticaret Bakanlığı’nın kullanımındaki bilgi sistemleri üzerinden risk analizi yapıldı.

Analize göre Kocaeli’de bir limana Brezilya’dan gelecek 6 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Yapılan inceleme sonucunda söz konusu konteynerlerin uyuşturucu kaçakçılığı şüphesi ile kontrol edilmesi talimatı Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne iletildi ve operasyon için düğmeye basıldı.

ÇUVALLARA SAKLANAN 20 ÇANTA

Şüpheli konteynerleri taşıyan geminin limana yanaşmasının ardından limanda hazır bekleyen muhafaza ekiplerince gerekli önlemler alınarak tahliye sonrasında konteynerler açıldı. Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramalarda konteynerlerin içerisinde bulunan ferro crome (bir tür krom ve demir alaşım türü) cinsi eşya yüklü çuvallar içerisine siyah renkli çantaların gizlendiği tespit edildi. Çuvallara saklanan toplam 20 adet çanta bulundukları yerden çıkarıldı. Açılarak aranan çantalarda paketlenmiş, toz halinde maddeye rastlandı. Söz konusu maddenin, uyuşturucu test cihazı ile yapılan analizinde kokain olduğu anlaşıldı.

EN BÜYÜK KOKAİN YAKALAMASI

Tarihi operasyon sonucunda toplam 500 paket içerisinde, yaklaşık 216 milyon lira değerinde, 540 kilogram kokain cinsi uyuşturucu ele geçirildi. Yakalanan uyuşturucu miktarı, Gümrük Muhafaza Teşkilatı tarihinde tek seferde müstakilen yapılan en büyük kokain yakalaması oldu.
Olaya ilişkin yürütülen soruşturmaya Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 11:52
YORUM EKLE