Diyanet'ten çarpıcı açıklamalar

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, 2022 yılı umre ve haccı, Metaverse'de hac, sanal ibadet ve kripto paranın caiz olup olmadığına dair soruları cevapladı

Diyanet'ten çarpıcı açıklamalar

CiddiGazete- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, A Haber ekranlarında yayınlanan ‘Arka Plan’ programında 2022 yılı umre ve haccı, Metaverse'de hac, sanal ibadet, kripto para, sigara, ortaçağ zihniyeti konularındaki soruları cevapladı.

Erbaş’ın konuşmalarında öne çıkanlar şöyle:

‘SİGARA HARAMDIR’

“Dünyada bir yılda 8 milyon 200 bin insan sigaradan ölüyor. Pis olan şeyler haram kılınmıştır. Sigaranın temiz olduğunu düşünen var mı? Sigara içen hem israf ediyor, hem de hastalanıyor. Alkol ve uyuşturucu neyse sigara da odur.

ALEVİLERE YÖNELİK SÖYLEMLER

Alevilere yönelik söylemler korkunç, kabul edilemez. Birileri tarafından kaos çıkarmak için desteklenmiş olabilir. Mümin alevisiyle sünnisiyle kardeştir. Hep birlikte bu topraklarda barış içerisinde yaşamak zorundayız. Bizim yüreklerimiz hep toplu atıyor.

ŞIRNAK ZİYARETİ TARTIŞMALARI

Şırnak ziyareti neden eleştiriyor anlamıyorum. Askeri şehit olan komutana başsağlığı dilemek görevimiz. Biz de bu ülkenin çocuğuyuz. Biz sadece camide oturamayız. Herkese destek olmamız gerekiyor. Şehitliği milletimize kim anlatacak? Diyanet İşleri toplumu ilgilendiren her konuyla ilgilenir. Vatandaşlarımız her konuyu bize sorabilirler, bilgilendiririz.

ÇAY DAĞITAN İMAM

Sosyal medyada çay dağıtan hocamız sembol oldu. Türkiye'nin her yerinde böyle isimsiz kahramanlarımız var.

BU YIL HAC OLACAK MI?

Haccın şartlarını yerine getirilmesi lazım. Metaverse'nin ibadetin yerini alması mümkün değil. Sanal hac ve ibadet olmaz. Biz iki senedir hacca gidemedik. 2022'de hac olur mu bilemiyoruz, iletişim halindeyiz. Şu an itibariyle belirli ülkelerden umre kabul ediyorlar.

MESCİD-İ AKSA ZİYARETLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Mescid-i Aksa ziyaretlerine başlıyoruz. Miraç Gecesi ben de Mescid-i Aksa olabilirim.

KRİPTO PARA CAİZ Mİ?

Kripto para caizdir denilemiyor. Güvenilir olmadığı ve istismara açık olduğu için caiz diyemeyiz. Bunu biz bir uzman yardımcısı arkadaşımıza tez konusu olarak verdik. Bir hocamız tez olarak bunu hazırlıyor. Ama şu an itibariyle kripto paralar için caizdir diyemiyoruz.

‘GENÇLER DEİST VE ATEİST OLUYOR’ TARTIŞMASI

Yaptığmız araştırmalarda deizm orana bile girmedi. Peygamber Efendimiz insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilmiştir. Peygamber Efendimiz en güzel örnektir. Gençlerimize güveniyoruz. Bunlar bir özentidir, bir hevestir. Bunlara takılmasınlar, Peygamber Efendimizi takip etsinler.

RAMAZAN AYININ TEMASI

Ramazan ayında doğruluğun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya önem vereceğiz. Ramazan ayının bu yılki teması doğruluk. Yalanın gerçeği de sanalı da kötüdür.

DİYANET’E YAPILACAK ATAMALAR

Ramazan'a kadar 7 bin 800 atama yapacağız. Türkiye genelinde 10 bin imama ihtiyaç var. İmamı olmayan 10 bin camimiz var. 10 bin kuran kursu öğretmenine ihtiyacımız var."

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2022, 15:24
YORUM EKLE