Emekli amirallerin gözaltı süresi uzatıldı

Avukat Celal Ülgen, yayımlanan 104 imzalı ‘Montrö Bildirisi’ ardından gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı süresinin 4 gün daha uzatıldığını açıkladı

Emekli amirallerin gözaltı süresi uzatıldı

CiddiGazete- Avukat Celal Ülgen, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili 104 imzalı bildirinin ardından gözaltına alınan 10 emekli amiralin gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatıldığını ifade etti.

Birgün gazetesinden Gökay Başcan’a açıklama yapan Ülgen, gözaltı süresinin 4+4+4 şeklinde ilerlediği belirterek, “Üçüncü dört günlük dilimi de kullanabilirler. Çünkü yaşları nedeniyle gözaltına alınmayan, ifade vermeleri için çağırılan 4 emekli amiralin de ifadesi pazartesi günü alınacak. Bir günde hepsinin ifadelerini almak mümkün değil” diye konuştu.

‘NEDEN GÖZALTI YAPILDI?’

Emekli amirallerin gözaltına alındığı tarihten itibaren delillerin toplanması ve işlemlerin başlaması gerektiğine işaret eden Ülgen şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz bu dört günde hiçbir iade alma girişimi olmamıştır. Bu şöyle bir çelişki yaratmaktadır: Elinizde yeterli delil bulunmuyorsa kuvvetli şüphe de bulunmamaktadır. O zaman neden gözaltı yapıldı? Elinizde delil var ise neden ifade alma işlemleri başlatılmadı?”

‘YURTSEVERLİK DUYGUSU’

Ülgen, amirallerin imzaladığı bildiriye ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

“Bu duyuru tamamen yurtseverlik duygusu ile kaleme alınmış ve iki konuda ülkemizin yaşayacağı olası risklere işaret edilmiştir. ‘Aksi takdirde’ diye başlayan cümle bir tehdit ya da muhtıra değil tam tersine ulusça yaşayacağımız risk uyarısıdır. Bundan bir darbe çağrısı çıkarmak en azından Türkçe bilmemektir.

Yani tarikatların TSK içinde zikir yapması idari soruşturmayı gerektirir ancak emekli amirallerin fikir beyan etmesi ise gözaltı gerektirir gibi bir absürtlüğü yaşıyoruz. Emekli askerler yurtsever ve Atatürkçü subaylardır. En önemli yönleri ülkemizin bağımsızlığından yana olmalarıdır. Bu nedenle Montrö konusunda Karadeniz ülkeleri ile yapılan işbirliğini bozacak ve bölgede çatışmayı gerektirecek olasılıklara peşinen karşı çıkmak gerektiği konusunda anti Amerikancı bir tavırları vardır. Bunun aksine bir imaj yaratmaya çalışmak ve onları Amerikancı askerler diye yaftalamak işin doğasına aykırıdır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 14:58
YORUM EKLE