Eve geç giden koca kusurlu çıktı

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, eve geç saatlerde gelen, evle ilgilenmeyen ve evinin ihtiyaçlarını karşılamayan kocayı tam kusurlu buldu

Eve geç giden koca kusurlu çıktı

CiddiGazete- Geçimsizlik yaşayan genç çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Mahkeme, kadının davasını kabul etti. Bunun üzerine kocası, kadının davasının kabulü, kendi davasının reddi, kusur belirlemesi, kadın yararına maddi tazminata ve tedbir nafakasına hükmedilmesine yönelik kararı temyiz etti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eve geç giden kocanın tam kusurlu olduğuna hükmederek rahatsızlanan eşi hastaneye götürmeyen kocanın da tazminat ödemesi gerektiğine dikkat çekti.

"TAM KUSURLU OLDUĞU ANLAŞILMAKTA"

Kararda şu ifadeler kullanıldı:

"Eve geç saatlerde gelme, eviyle ilgilenmeme ve evinin ihtiyaçlarını karşılamama şeklindeki kusurlu davranışları nedeniyle boşanmaya sebebiyet veren olaylarda davacı-karşı davalı erkeğin tam kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. Mahkeme ve bölge adliye mahkemesi davacı-karşı davalı erkeğin gerçekleşen bu kusurlu davranışlarının kadının kişilik haklarına saldırı niteliğinde olmadığına hükmetmiştir.

"KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI TEŞKİL EDER NİTELİKTE"

Ancak dosya çerçevesinde toplanan delillerden, davacı-karşı davalı erkeğin gece hastalanan eşini hastaneye götürmediği, kadını bir akrabasının hastaneye götürdüğü, bu suretle eviyle ve eşiyle ilgilenmediği anlaşılmaktadır. Davacı-karşı davalı erkeğin kabul edilen bu kusurlu davranışı kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. O halde davalı-karşı davacı kadın yararına manevi tazminat kabulüne karar verilecek yerde, yazılı şekilde talebin reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir."

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 22:37
YORUM EKLE