‘Fakirlikten intihar bilgisi yok' dedi

Fatih’te 4 kardeşin siyanür içerek hayatını kaybetmesi TBMM gündemine taşındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “Fakirlikten intihar bilgisi yok” dedi

‘Fakirlikten intihar bilgisi yok' dedi

CİDDİGAZETE

İstanbul Fatih’te 4 kardeşin siyanür ile hayatını kaybetmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan Bütçe Komisyonu sırasında 4 kardeşin ölümüyle ilgili soruya, "Açlıktan, sefaletten, fakirlikten intihar şeklinde bir açıklama yapıldı. Bu doğru değildir. Adli soruşturma devam etmektedir. Şu an itibariyle bizim elimizde açlıktan, yoksulluktan intihar şeklinde böyle bir bilgi mevcut değildir" şeklinde cevap verdi.

Oktay, konu ile ilgili haberlerin anımsatılması üzerine ise "Basında çıkan tüm bilgilere inanırsanız bundan sonra bilgileri basından almanızı tavsiye ederim” dedi.

ÖZTRAK’TAN İTİBAR HATIRLATMASI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, "Bu ülkede yaşamaktan, siyaset yapmaktan, bu iktidarın bu yoksulluğa karşı bu kadar kulak tıkamış halde bulunmasına şahitlik etmekten dahi insan utanır haldedir" ifadesini kullandı.

4 kardeşin ölümüne ilişkin Twitter'dan açıklama yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak da "Bir ülkenin itibarını yöneticilerinin oturduğu Saraylar, bindikleri uçaklar, kurulduğu lüks arabalar göstermez. Bir ülkede dört kardeş işsizlikten, yoksulluktan topluca intihar ediyorsa orada artık kimse itibardan söz edemez" ifadelerini kullandı.

TİP: İNTİHAR DEĞİL, CİNAYET

Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili de Meclis'te konu hakkında şu konuşmayı yaptı:

Fatih'te yaşanan olay intihar değildir, bu bir cinayettir. 4 kardeşin hayatlarına son vermesinden en başta AKP iktidarı ve buradaki herkes sorumludur. 600 TL elektrik borçları var diye BEDAŞ gidiyor, elektriklerini kesiyor. Merak ediyorum aklınıza geldi mi bu BEDAŞ kim? Hiç şaşırtıcı değil, 2013'te AKP iktidarı BEDAŞ'ı beşli çetenin en büyük ortaklarından birine Cengiz Holding'e vermiş. Kim Cengiz Holding? Milyarlarca lira parasını ve vergi borçlarını sıfırladığınız çete gidiyor ölmüş insanların elektriğini kesiyor. Bu bir insanlık sınavıdır. Eğer ben bunları anlatırken iktidar partisi vekilleri 'Yahu, biz bu yandaş firmaların milyarlarca lira vergisini siliyoruz, bunlar da gidiyor, 600 lira için insanların ölümüne neden oluyor, bunda bizim sorumluluğumuz var' diye düşünmüyorlarsa bu insanlık sınavından kalmışlardır.”

İstanbul'un Fatih ilçesinde, kapısına 'Dikkat siyanür var' yazılı not astıkları evlerinde ölü bulunan dört kardeşe yapılan ön otopside, kardeşlerin siyanürden dolayı zehirlendikleri ortaya çıkmıştı. İddiaya göre kardeşlerden birisinin maaşına haciz konmuştu. Bakkala 2 bin liradan fazla olan kardeşlerin ölümünden sonra borçları yüzünden elektrikleri de kesilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 08:39
YORUM EKLE