Gürdeniz: Amacımız Mavi Vatan’a sahip çıkmaktır

‘Mavi Vatan’ kavramının isim babası Emekli Amiral Cem Gürdeniz, “Yapılan açıklama, Türkiye’nin menfaatleri ve Mavi Vatan’ı korumak içindir” dedi

Gürdeniz: Amacımız Mavi Vatan’a sahip çıkmaktır

CiddiGazete- Deniz Kuvvetleri’nden emekli 103 amiral, dün gece yarısı son dönemde gündemde olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve kamuoyuna yansıyan “sarıklı amiral” ile ilgili bildiri yayımladı.

“Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır” ifadelerinin yer aldığı bildiride “sarıklı amiral” ile ilgili, “Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur” denildi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Hükümet cephesinde “vesayet ve darbe çağrısı” olarak değerlendirilen bildiri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, "4 Nisan 2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve '103 amiralden Montrö bildirisi' başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla resen soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

MAVİ VATAN KAVRAMININ İSİM BABASI

Amirallerin açıklamasında imzası bulunan ‘Mavi Vatan’ kavramının isim babası Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Son dönemde çıkan Montrö tartışmaları ve medyada tasvip edilmeyen fotoğrafları ortaya çıkan Deniz Kuvvetleri mensubu beni üzmüştür. Bir emekli amiral olarak, amirallerimizin ortak gündeme getirdiği böyle bir metni açıklamanın ve bu metne benim de imza koymamın sakınca olmadığını değerlendirdim. Bu en azından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.

Yıllarca Türkiye’nin menfaatleri için hareket edip, Mavi Vatan’a sahip çıktık. Dolayısıyla yapılan açıklama, Türkiye’nin menfaatleri ve Mavi Vatan’ı korumak içindir. Açıklama yapma özgürlüğüne sahibiz ve buradan bir mağduriyet oluşturulmamalı. Yapılan bir açıklamadır bunu bir ‘Darbe çağrısı’ olarak yorumlamak son derece yanlıştır. Kaldı ki biz FETÖ’nün kumpaslarında hapis yatmış kişileriz. Amacımız Mavi Vatan’a sahip çıkmaktır.”

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2021, 13:40
YORUM EKLE