‘Hacettepe'den senin gibiler de çıkıyor’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan maske konusunda tartıştığı Prof. Mehmet Çilingiroğlu’na “Hacettepe’den iyi hekimler çıkar ama arada senin gibiler de çıkıyor işte” dedi

‘Hacettepe'den senin gibiler de çıkıyor’

CiddiGazete- İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın coronavirüs salgınının ilk günlerinde katıldığı bir televizyon programından bir bölümü alıntılayarak sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Mehmet hocam önceden maske takılmasın diyenlerdendiniz? Şimdi takın diyorsunuz? Bilim mi değişti, siz mi anlayamadım? Yani bulaşıcı üst solunum yolu enfeksiyonlarında en basitinden maske takmıyorsunuz öyle mi? Bu ne biçim enfeksiyon kontrolüdür? Hocam?”

CEYHAN’IN CEVABI

Ceyhan’ın söz konusu yayında kullandığı “Sağlıklı kişilerin maske takması önemsizdir” sözlerine atıfta bulunan Çilingiroğlu’na Ceyhan şu cevabı verdi:

“1. Solunum yoluyla bulaşan her hastalıkta topluma maske taktırılmaz. Bulaşıcı hastalıkların kontrolü dersime girmemişsin herhalde

2. Maske virusu taşıyan takarsa daha çok koruyucudur (yüzde 90×30)

3. Sağlık çalışanlarının maske bulamadığı bir dönemde topluma bu veriyle maske tak demek ancak senin gibi cahillerin işi olabilir

4. Basının ilgisini çekmek için birilerine sataşmak, soytarılık yapmak, dört üniversiteden profesörlüğüm var gibi yalanlara başvurmaya gerek yok.

5. Hacettepe’den iyi hekimler çıkar ama arada senin gibiler de çıkıyor işte. Üzgünüm.”

Prof. Ceyhan cevabının devamında, “Seni adam yerine koyup cevap yazmazdım ama şunu söylemeliyim. Senin gibi olmayan ünvanlar kullanan, bilim adamlığından nasibini almamış, bilimi göbek atmak sanan birinin mezuniyetine katkıda bulunduysam, ondan uyanırım sadece. Bilimle ilimin farkını oku” sözlerini kullandı.

ÇİLİNGİROĞLU’NUN CEVABI

Çilingiroğlu’nun bu ifadelere cevabı ise şöyle oldu:

“Bilim insanıyız. Yayınlarımız araştırmalarımız ortada. Sizlerden direk eğitim almadım yani üzerimde emeğiniz yok. Maske işine gelince keşke benden önce takın deseydiniz. Ama yanıldınız diğerleri gibi. O nedenle dediklerinizin benim için hiç bir önemi yok.”

YORUM EKLE