banner445

İnekler için boynuz referandumu

İsviçre'de bu pazar günü, ineklerin boynuzlu mu ya da boynuzsuz mu olmasına karar vermek için referandum düzenlenecek

İnekler için boynuz referandumu

İnek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesine karşı olan 66 yaşındaki İsviçreli çiftçi Armin Capaul, 9 yıllık mücadelesinin ardından 100 bin imza topladı ve konuyu referanduma taşımayı başardı.

İsviçre, önümüzdeki pazar günü, ineklerin boynuzunun doğal olarak uzamasından yana olan çiftçilere devlet desteği verilmesini oylayacak.

İsviçre'deki ineklerin yaklaşık yüzde 75'inin boynuzları alınıyor veya inekler genetik olarak boynuzsuz doğuyor. Boynuzsuz ineklerin daha az yer kapladıkları için daha az maliyetli olduğu belirtiliyor.

İnek ve keçilerin boynuzlarının kesilmesine karşı olan 66 yaşındaki çiftçi Armin Capaul, bu uygulamanın hayvanların onuruna zarar verdiğini söyleyerek, 9 yıldır kamuoyu yaratmaya çalışıyor.

İsviçreli çiftçi, "Onlara oldukları gibi saygı duymalıyız. Boynuzlarıyla bırakmalıyız. Onlara baktığınızda başları hep gurur duyar gibi yukarıda. Ama boynuzlarını kestiğinizde üzgün görünüyorlar" diyor.

İneklerin boynuzları sayesinde iletişim kurduğunu ve vücut ısılarını koruduklarını dile getiren Capaul, hükümetin boynuzlu inek sahiplerine yıllık yaklaşık 200 dolar sübvansiyon vermesini ve bu sayede ineklerin boynuzlarının kesilmemesini istiyor. (Sputnik)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner457

banner84