İngiliz ajan nasıl öldü?

Suriye'de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler'in destekçisi ve Mayday Rescue Vakfı'nın kurucusu olan James Gustaf Edward Le Mesurier, İstanbul'da ofis olarak da kullandığı evinin önünde dün ölü bulundu. Savcılık konuyla ilgili açıklama yaptı

İngiliz ajan nasıl öldü?

CİDDİGAZETE

Suriye’de acil yardım çalışmaları yürüten ancak ‘Suriye hükümetine karşı siyasi propaganda yapıyor’ eleştirileri de alan Beyaz Baretliler grubunun destekçisi Mayday Rescue Vakfı’nı kuran İngiliz vatandaşı James Le Mesurier, Beyoğlu’nda ofis olarak kullandığı evin penceresinden düşerek hayatını kaybetmişti.

YATAK ODASI PENCERESİNDEN

James Le Mesurier’in düşmesini intihar olarak değerlendiren İstanbul Emniyeti, başlattığı soruşturmayı çok yönlü sürdüyor. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı araştırmalar sonucu Le Mesurier’in ofis olarak kullandığı evin yatak odasının penceresinden atladığı belirlendi.

PARMAK İZİ İLE GİRİLİYOR

Le Mesurier’in ofis olarak kullandığı adresin yüksek güvenlikli olduğu, parmak izi okuyucusunun da bulunduğu öğrenildi. Adrese dışarıdan izinsiz giriş belirtilerine rastlanmazken, çevredeki güvenlik kameraları da incelemeye alındı. Ayrıca Le Mesurier’in irtibatları araştırılırken, adreste bulunan ilaçlar da inceleniyor.

ASIL İKAMETİ BÜYÜKADA'DA

Yaklaşık 5 yıl önce Türkiye’den oturma izni alan Le Mesurier’in asıl ikametinin Büyükada’da olduğu öğrenildi. Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler’in destekçisi olan Mayday Rescue Vakfı’nın Le Mesurier, çalışmalarını ikinci eşi Emma Hedving ile İstanbul’dan yürütüyordu.

'PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞIYORDU'

İsveç uyruklu eşi Emma Hedving ile 2008 yılında yardım faaliyetleri yaparken Irak’ta tanıştığı öğrenilen Le Mesurier’in bir süredir psikolojik sorunlar yaşadığı ortaya çıktı. Yaşadığı psikolojik sorunlar artmaya başlayan Le Mesurier’in iğne ve ilaçlı bir tedaviye başladığı da öğrenildi.

EŞİNİN İFADESİ

Yaşanan olayla ilgili ifadesine başvurulan eşi Emma Hedving, “Le Mesurier ağır psikolojik travmalar yaşıyordu. Son zamanlarda bu psikolojik sorunlar çok arttığı için ağır bir tedaviye başlamıştık. Hastanelere yakın olmak için de Büyükada’dan Beyoğlu’na geldik. Ofis olarak kullandığımız ev yüksek güvenlikli. Parmak izi okuyucuları var. Dışarıdan birisinin girebileceğini düşünmüyorum” dedi.

Emma Hedving ifadesinde ayrıca “Yoğun bir çalışma temposu vardı ve çok stresliydi. Son zamanlarda intihar konusunu da dile getirmişti. Kullandığı anti depresan hapları da vardı. Sabah saat 04.00 civarına kadar uyuyamamıştık. Uyku ilaçlarımızı aldık. Ben uyumaya çalışırken, o ayaktaydı. Yaklaşık 05.30 sıralarında uyandırıldığımda eşimin öldüğünü öğrendim” dedi.

Adli Tıp Kurumu tarafından ön otopside Le Mesurier’in vücudunda düşmeye bağlı olarak kesikler ve kırıkları oluştuğu öğrenildi. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemeler tamamlanırken, Le Mesurier’in cenazesinin eşine verileceği bildirildi. Yürütülen soruşturma ile ilgili de İngiliz yetkilerin bilgilendirildiği öğrenildi.

Suriye'de muhaliflerin ve Türkiye'nin kontrolündeki alanlarda sivil savunma faaliyeti gösterdiğini savunan Beyaz Baretliler, Rusya, İran ve Şam rejimi tarafından dezenformasyon yaymakla suçlanıyor.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

İngiliz ajan James Gustaf Edward Le Mesurier'in ölümüyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Kesin ölüm sebebinin tespiti için otopsi ve diğer işlemler Adli Tıp Kurumu'nda devam etmektedir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 10:05
YORUM EKLE