İsrailli çift neden tutuklandı!

Çamlıca Kulesi'nden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin fotoğraflarını çektikleri iddia edilen 2'si İsrailli üç kişi, "siyasal ve askeri casusluk" suçlamasıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı

İsrailli çift neden tutuklandı!

CiddiGazete- BC Türkçe'de yer alan habere göre, Natali ve Mordi Vaknin isimli İsrail vatandaşlarının tutuklanma gerekçesi olarak Türkiye ve İsrail medyasında farklı görüşler yer aldı.

Zanlıların, Çamlıca Kulesi'nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar'daki konutunun fotoğrafını çektiği için tutuklandıkları belirtilirken, İsrail medyasında çiftin tekne turunda Dolmabahçe Sarayı'nı fotoğraflarken gözaltına alındığı yazıldı.

Haaretz gazetesinde açıklamaları yer alan tutuklanan çiftin avukatı, "Tek suçları, bir bot gezisi sırasında Erdoğan'ın sarayını fotoğraflamaktı" dedi.

İsrail medyasına konuşan avukat Nir Yaslovitzh, "Eğer bir Rus vatandaşı bu sarayın fotoğrafını çekseydi, Türkiye'nin onu tutuklayacağını sanmıyorum" şeklinde konuştu.

"FOTOĞRAFI WHATSAPP GRUBUNA ATTI"

Çiftin devlet için çalıştığını yalanlayan Dışişleri Bakanı Yair Lapid, tutuklu çiftin en kısa zamanda cezaevinde bakanlık yetkililerince ziyaret edilmesini umduğunu söyledi.

İsrailli çift ile birlikte bir Türk vatandaşı da "siyasal ve askeri casusluk" suçundan tutuklandı. Tutuklanan Natali Vaknin'in kardeşi verdiği demeçte, kardeşinin çektiği fotoğrafı aile WhatsApp grubuna attığını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, hem Vaknin çiftinin ailesi hem de Türk yetkililerle temasta olunduğunu duyurdu.

Tutuklanan çiftin İsrail'de otobüs şoförü olarak çalıştıkları ve önceki evlilikleri de dahil toplam 5 çocukları olduğu bildirildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'da 2'si İsrailli 3 kişinin, Çamlıca Kulesi'nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin fotoğraflarını çektikleri iddia edilmişti.

Kule personelinin, İsrailliler arasında geçen konuşmayı duyması ve durumu polise haber vermesi üzerine harekete geçen Terörle Mücadele Birimi, Cumhurbaşkanlığı Koruma Birimlerine bilgi vererek, 3 kişiyi gözaltına almıştı.

Emniyet işlemleri tamamlanan 3 kişi savcılığa çıkarılmak üzere sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesine sevk edilmişti. Savcılığa ifade veren İsrailliler, "siyasi veya askeri casusluk" suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilmişti.

Gözaltına alınan kişilerden birinin de Türk olduğu öğrenildi.

TUTUKLANDILAR

Sulh Ceza Mahkemesinde nöbetçi hakimin karşısına çıkan 3 şüpheli şahıs, "siyasi veya askeri casusluk" suçundan tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2021, 19:15
YORUM EKLE