İstanbul için 'turuncu' uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul için "turuncu" uyarı verildi. Tahminlere göre İstanbul'da yoğun kar yağışı 3 gün boyunca aralıklarla devam edecek

İstanbul için 'turuncu' uyarı

CiddiGazete- Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul için yayımladığı uyarı şöyle:

İstanbul'da halen aralıklarla devam eden kar yağışlarının önümüzdeki 3 gün boyunca il genelinde etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın bu akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (40-70 km/saat hamleli 90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden, İstanbul’un kuzey ve batı kesimleri ile boğaz çevresinde yoğun olmak üzere deniz etkili kar yağışlarının 3 gün boyunca aralıklarla kentte etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Özellikle köprü ve viyadükler başta olmak üzere il genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayının görüleceği tahmin ediliyor. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan girişi ve boğaz hattı boyunca, deniz ulaşımı bakımından görüş mesafesinde azalma ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

METEOROLOJİ’NİN YOĞUN KAR TANIMI NE ANLAMA GELİYOR?

Meteoroloji uyarılarındaki yoğun kar 20 santimetre ve üzeri kar kalınlığını ifade ediyor. Meteoroloji uyarılarında yer alan diğer ifadelerdeki kar kalınlıkları ise şu şekilde:

Hafif Kar: 1-3 cm

Orta Kuvvette Kar: 3-10 cm

Kuvvetli Kar: 10-20 cm

Yoğun Kar: 20 cm ve üzeri

Fotoğraf: Abdulkadir Karataş

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2022, 03:08
YORUM EKLE