İstanbul’da akaryakıt operasyonu

İstanbul merkezli 12 ilde gerçekte olmayan gemileri varmış gibi göstererek akaryakıt vurgunu yaptığı iddia edilen bir şebekeye operasyon düzenlendi

İstanbul’da akaryakıt operasyonu

CiddiGazete- İstanbul merkezli 12 ilde gerçekte olmayan gemileri varmış gibi göstererek akaryakıt vurgunu yaptığı iddia edilen bir şebekeye operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında ünlü iş insanları Ali Altınbaş ve Sofu Altınbaş gözaltına alındı.

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine göre operasyon, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sabaha karşı gerçekleştirildi.

İddiaya göre emniyet, deniz araçlarına uygulanan vergi muhafiyetini suistimal eden bir çetenin varlığını belirledi. Yapılan araştırmalarda çetenin gerçekte olmayan deniz araçlarına akaryakıt alıyormuş gibi gösterdikleri tespit edildi.

22 MİLYONLUK ZARAR

Mali polisin ilk belirlemelerine göre 6 ay süren çalışmada devletin 22 milyon lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Deniz araçlarında ÖTV'nin olmaması sebebiyle devleti büyük zarara uğratan suç şebekesinin çökertilmesi için operasyon hazırlığı yapıldı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan 60 kişinin gözaltına alınması için bu sabaha karşı 12 ilde baskınlar düzenlendi.

ALTINBAŞLAR DA GÖZALTINA ALINDI

Operasyonda 35 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş’ın da gözaltına alındığı öğrenildi. Sofu Altınbaş'ın sağlık sorunları nedeniyle ifadesinin ardından serbest kaldığı belirtildi.

Şüpheliler “suç örgütü kurmak”, “üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “resmi belgede sahtecilik”le suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 13:04
YORUM EKLE