Mal varlıkları donduruldu

Bazı kuruluş ve kişilerin teröre finansman sağladığı gerekçesiyle Türkiye'deki malvarlıklarının dondurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı

Mal varlıkları donduruldu

CiddiGazete- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararı doğrultusunda, bazı kuruluş ve kişilerin teröre finansman sağladığı gerekçesiyle Türkiye'deki malvarlıklarının dondurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, BMGK’nin 1373 sayılı kararı doğrultusunda; Alfay İnşaat Turizm Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi’nin, Irak uyruklu Idrees Ali Awad Alfay ile İbrahim Ali Awad Alfay'ın, Suriye uyruklu Mohammed Alaa Khanforah'ın malvarlıkları, terör eylemlerinin icrasını kolaylaştırıcı faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle donduruldu.

IŞİD’E MALİ DESTEK

Ticaret Sicil Gazetesi'ne göre malvarlığı dondurulan Alfay şirketi, Sakarya merkezli bir firma. ABD Hazine Bakanlığı, geçen ay, Alfay şirketi ve sahibi İdris Alfay ve İbrahim Alfay'a yaptırım uygulama kararı aldı.

Kararda, "Bu şirketin Suriye'deki IŞİD militanlarına yapılan para transferlerine aracılık ettiği" belirtildi. 2018'de Sakarya’da kurulan bu şirketin faaliyetlerine bu zamana kadar neden izin verildiği ise soru işaretlerine neden oldu. Şirketin Serkan Çaykışla ve Bekir Çaykışla adlı Türk ortakları da var.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2021, 06:33
YORUM EKLE