RTÜK'ten flaş 'yabancı medya' kararı

RTÜK, uluslararası medya kuruluşları Amerika’nın Sesi, Deustche Welle ve Euronews başta olmak üzere, Türkçe yayın yapan sitelere, lisans için 72 saat süre verdi

RTÜK'ten flaş 'yabancı medya' kararı

CiddiGazete- Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün yaptığı toplantıda uluslararası medya kuruluşları Amerika’nın Sesi (VOA), Deustche Welle (DW) ve Euronews başta olmak üzere Türkçe yayın yapan sitelerin lisans konusunu görüştü.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, konuyla ilgili olarak Twitter hesabından, “RTÜK bugün saat 12.00de //amerikaninsesi.com (ABD) //dw.com (Almanya) ve //tr.euronews.com (Fransa) sitelerine lisans almaları için 72 saat süre vermeyi görüşecek. Üst Kurul, bu sürede başvurmayan yayın kuruluşlarının erişimlerinin engellenmesini isteyecek” mesajını paylaştı.

Taşçı toplantıda alınan kararları yine Twitter hesabından duyurdu. Taşçı'nın konuya ilişkin mesajları şöyle:

1- RTÜK ilk kez uluslararası haber siteleri için denetim yetkisini kullandı.

Oy çokluğuyla alınan kararla, //amerikaninsesi.com //dw.com/tr ve //tr.euronews.com sitelerine lisan için 72 saat süre tanıdı.

Bu sürede başvurmayanların erişimleri engellenecek.

2- Ulusal basının ardından sıra uluslarası haber sitelerinin denetlenmesine ve sesinin kesilmesine geldi. RTÜK’ün “sitede video var lisans almalı” bakışıyla denetlenmeyecek hiçbir haber sitesi kalmaz! Asıl hedef basın özgürlüğü ve çok seslilik. İstenen basın sussun, eleştirmesin

RTÜK’e İnternet yayınlarını denetleme yetkisine veren yasa 2019 yılında yürürlüğe girdi. Üç yılın ardından RTÜK’ün aklına yabancı haber sitelerinin gelmesi hayli ilginç. Anlaşılan devamı da gelecek!

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2022, 17:16
YORUM EKLE