Savcılıktan Ayvatoğlu kararına itiraz

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, Hamza Kürşat Ayvatoğlu'nun konutu terk etmeme şartıyla adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Başsavcılık karara itiraz etti

Savcılıktan Ayvatoğlu kararına itiraz

CiddiGazete- AKP'li "büro memuru" Hamza Kürşat Ayvatoğlu'na ev hapsi şeklinde adli kontrol kararı verildi.

Aracında kokain kullandığı görüntülenen, savcılık sorgusunda "pudra şekeri" savunması yapan AKP genel merkez personeli Hamza Kürşat Ayvatoğlu, ikinci kez gözaltına alınınca çark edip "kokain kullandığını" itiraf etti.

Savcı, Ayvatoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 şüpheliyi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Serbest bırakıldıktan sonra önceki gün yeniden gözaltına alınan Kürşat Ayvatoğlu'nun Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemeleri tamamlandı.

Ayvatoğlu ile birlikte toplam 6 şüpheli akşam saatlerinde Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

Şüphelilerden üçünün Ayvatoğlu ile birlikte araçta bulunan kişiler olduğu, kalan ikisinin ise Ayvatoğlu'na uyuşturucu temin eden şüpheliler olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Kürşat Ayvatoğlu'nun ikinci kez gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadede, bu kez görüntülerdeki maddenin kokain olduğunu itiraf ettiği belirtildi. Ayvatoğlu'nun ifadesinde kendisine kokaini satan kişinin de ismini verdiği kaydedildi. Bunun üzerine torbacı da gözaltına alındı.

Soruşturma savcısı, ifadeler sonrası 6 şüpheliyi tutuklama talebi ile nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk etti.

Ayvatoğlu'nun TCK'nın 188. maddesinin 3. Fıkrasında yer alan uyuşturucu ticareti ile suçlandığı, görüntüleri çeken kişinin ise uyuşturucu kullanmayı özendirmek ile suçlandığı belirtildi.

Saat 21.35 itibariyle sulh ceza hâkimliğinde 5. şüphelinin sorgusu tamamlandı.

Ayvatoğlu’nun ifadesi ise saat 21.51'de başladı. Ayvatoğlu, sulh ceza hakimi tarafından sorgulandı. İfade, 22.05'te sona erdi; sorgu 14 dakika sürdü.

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, Kürşat Ayvatoğlu'nun ev hapsi şartıyla adli kontrol altına alınmasına karar verdi.

Diğer şüpheliler serbest bırakıldı.

BAŞSAVCILIK MAHKEMENİN KARARINA İTİRAZ ETTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayvatoğlu'nun serbest bırakılmasına itiraz etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan kararla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Başsavcılığımız tarafından nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen ve sorguları yapılan şüpheliler Hamza Kürşat Ayvatoglu ile Ayhan Orhun hakkında ev hapsi, diğer şüpheliler hakkında yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbirine karar verilmiş olup Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından karara karşı derhal itiraz edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 19:55
YORUM EKLE