Şelengo için patent başvurusu

Viranşehir’de yetiştirilen, dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benzeyen ‘şelengo’nun coğrafi işaret tescili için patent başvurusu yapıldı

Şelengo için patent başvurusu

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yetiştirilen, dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benzeyen ‘şelengo’ için patent başvurusu yapıldı.

Viranşehir Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, mayıs ayında ekimi yapılan, temmuzda ise hasat edilen ‘şelengo’nun Viranşehir Ovası'na özgü olduğunu söyledi.

Dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benzeyen ‘şelengo’yu Viranşehir'de tarlası olan hemen herkesin yetiştirdiğini belirten Ekinci, ürünün tezgahtaki kilogram fiyatının 5 lira olduğunu kaydetti.

Gübre ve ilaç kullanılmadan susuz arazide yetiştirilen ürünün ülke genelinde tanıtımının yeterince yapılamadığına dikkati çeken Ekinci, şöyle devam etti:

"Tarladan koparıldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Şelengodan salata, turşu, dolma ve cacık da yapılıyor. İlçemizde ve civar illerde çok ilgi görmektedir. Hatta Almanya'da yaşayan Viranşehirli hemşehrilerimiz buradan hasat mevsiminde sürekli sipariş üzerine ürün götürüyor. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yaşayan vatandaşlarımız da buradan sürekli otobüslerle bu ürünü temin etme telaşına giriyor."

Şelengo için patent başvurusunda bulunduklarını bildiren Ekinci, "Tanıtımı için yoğun bir çaba harcıyoruz. Türk Patent ve Marka Kurumu’na Viranşehir ilçesinin yöresel ürünü olan şelengonun coğrafi işaret tescili için patent başvurusu yaptık. Olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz. Bu ürünün bundan sonraki süreçte daha iyi tanımını yapacağımıza inanıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 15:31
YORUM EKLE