SGK uyardı! Önemli hatırlatma

e-Devlet üzerinden adres bilgilerini kontrol edilip güncellemeyenler, adres bilgisi yanlış ya da eksik olanlar sağlık hizmeti alamayacak

SGK uyardı! Önemli hatırlatma

CiddiGazete- SGK'dan vatandaşlara adres uyarısı geldi. Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre vatandaşlarımızın Kurumumuz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için Türkiye'de ikamet etme şartı bulunmaktadır.

- Genel sağlık sigortasına ait hak sahipliği işlemleri, kişilerin Ülkemizde ikamet ettiğine dair Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sisteminde (AKS) yer alan bilgileri esas alınarak yapılmaktadır.

- Genel sağlık sigortalısı sayılanların sağlık aktivasyon işlemleri (ikili sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış olan ülkelerde ikamet edenler hariç) elektronik ortamda AKS adres bilgileri kontrol edilerek sağlık hizmetlerinden faydalandırılmasına yönelik sistemsel düzenlemeler yapılacaktır.

GÜNCELLEME UYARISI

- Bu nedenle vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişimde herhangi bir sıkıntı yaşamamaları ve daha iyi hizmet alabilmeleri için adres bilgilerini e-Devlet Kapısı üzerinden veya nüfus müdürlüklerinden kontrol ederek güncellemeleri önem arz etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 13:54
YORUM EKLE