Sıla'nın ölümü Türkiye'yi ayağa kaldırdı

16 yaşındaki Sıla Şentürk'ün nişanlandığı 21 yaşındaki kişi tarafından bıçakla boğazının kesilerek öldürülmesi toplumda infial yarattı

Sıla'nın ölümü Türkiye'yi ayağa kaldırdı

CiddiGazete- Giresun'da 16 yaşındaki Sıla Şentürk'ün nişanlandırıldığı kişi tarafından bıçakla boğazının kesilerek öldürülmesiyle ilgili siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, futbol kulüpleri, dernekler peş peşe açıklamalarda bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:

Çocuk çocuktur. Ne gelin ne sevgilidir. Mücadelemiz, geleceğimizi bu karanlık zihniyete gömenlerledir.

Çocuklara, kadınlara adil bir yaşam hakkı sağlanana dek durmayacağız.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce:

Sıla, umutla hayaller kuracağı yaşta, zorla nişanlandırıldığı bir cani tarafından katledildi. Evlatlarımızı katleden bu düzeni değiştirmek benim boynumun borcudur. Sıla'nın ahı da bu düzeni besleyenlerin boynuna borç olsun! Mekanın cennet olsun güzel kızım.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

Çok üzgün ve öfkeliyim; kelimelerin kifayetsiz kaldığı ve sözün bittiği yerdeyiz... Artık somut adımlar atma zamanı, hem de bir dakika daha gecikmeksizin!

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ:

Boğazı kesilerek öldürülen Sıla Şentürk sadece 16 yaşında bir kız çocuğuydu. Kadınların katledilmesine, çocuklarımızın öldürülmesine Yeter Artık diyoruz.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz:

Zamanı geri alamıyoruz. Hayat akıp gidiyor. Bu akıntıda geride 16 yaşındaki Sıla Şentürk kızımız bir caninin insafsız ellerine kaldı. Duyulmadı hiç, duyanlar ise dinlemedi. Tıpkı görmeyip sadece bakıldığı gibi. İlk olmadığını biliyoruz ama son olması millet olarak bizim elimizde.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu:

Çok üzgünüz... 16 yaşındaki Sıla Şentürk zorla nişanlandırıldığı Hüseyin Can Gökçek tarafından vahşice öldürüldü. Kadınların ve çocukların hedef oldukları bu korkunç gerçeklere karşı, yasalarımızla ve duruşumuzla mücadele etmek ortak sorumluluğumuzdur.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır:

Giresun'da, henüz sadece 16 yaşında bir çocuk Sıla Şentürk “zorla nişanlandırıldığı” Hüseyin Can Gökçek tarafından boğazı kesilerek öldürüldü! 16 yaşında bir kız çocuğu! İktidara soruyorum! Şiddetin son bulması ve yasal önlemlerin alınması için daha ne yaşanmalı!

FUTBOL KULÜPLERİNDEN PEŞ PEŞE MESAJLAR

Futbol kulüpleri de yaşanan olayla ilgili paylaşımlarda bulundu. Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray, İstanbul Başakşehir, Bursaspor, GZT Giresunspor, Çaykur Rizespor, "Sıla Şentürk" etiketi altında paylaşımlar yaptı.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ AÇIKLAMA YAPTI

Kadın derneklerinden de dehşet veren olayla ilgili açıklamalar yapıldı. Kadın Meclisleri, "16 yaşındaydı. Sıla'nın hayatını elinden alanlar cezasız kalmayacak. Kadınların, çocukların eşit ve özgürce yaşadığı bir dünyayı var edeceğiz" mesajında bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan yapılan açıklamada ise "16 yaşındaki Sıla Şentürk Giresun'da zorla nişanlandırıldığı erkek Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürüldü. Fail yakalandı. Fail de Sıla'yı zorla nişanlandıranlar da gereken cezayı alsın. Çocuk istismarı, kadın cinayeti cezasız kalmayacak" denildi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), "Henüz 16 yaşındaydı. Hayaller kuracağı ve o hayaller için çalışacağı yaşta katledildi. Bu cinayette sorumluluğu olan herkes, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır" açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2022, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adalet
Adalet - 5 ay Önce

Bu ülkeye idam gelmedikçe bu sorunlar bitmez