TRT o personelin işine son verdi

“Azerbaycan sivillere saldırıyor” alt yazısı (KJ) ile büyük tepki toplayan TRT özür diledi ve ilgili personelin işten çıkarıldığını duyurdu

TRT o personelin işine son verdi

CiddiGazete- TRT Haber muhabirinin canlı yayında Ermenistan'ın sivil yerleşim yerlerine yaptığı saldırıyı anlattığı sırada ekranda 30 saniye boyunca "Azerbaycan sivillere saldırıyor" şeklinde alt yazı verilmesi büyük tepkilere neden olmuştu.

TRT, alt yazıda sorumluluğu olan personelin kurumla ilişiğinin kesildiğini açıkladı ve özür diledi.

TRT GENEL MÜDÜRÜ EREN’DEN AÇIKLAMA

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Eren açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu sabah saat 10.33’te Ermenistan’ın sivilleri hedef aldığını gösteren haberin canlı bağlantısı esnasında, muhabirimiz Ermenistan’ın sivilleri katlettiğini aktarırken -haberin içeriğine aykırı olarak- tamamen editörün hatası nedeniyle bir yazı kısa bir süre ekrana yansımıştır.

Yapılan bağlantıda muhabirimiz, gece boyunca Azerbaycan’ın Goranboy ve Terter şehirlerinde Ermenistan’ın sivillere yönelik hedef gözetmeksizin yapmış olduğu saldırıları anlatmaktadır.

Özel röportajlar, dosya haberler, canlı bağlantılar ve @trtworld, @trtarabi gibi uluslararası alanda etkili olan kanallarımız sayesinde dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki haklı davasını tüm dünyaya en iyi anlatan TRT olmuştur.

Bugün yaşanan hadiseden haberdar olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı @HikmetHajiyev TRT’ye destek vermiştir. Yaşanan olayla ilgili vatandaşlarımızın çeşitli mecralar üzerinden ilettikleri kaygıları anlıyor ve aynı hassasiyetle olayın üzerine gittiğimizi belirtmek istiyoruz.

TRT, bir kamu kurumu olarak tabii ki eleştirilere açıktır. Ancak haberin içeriğinin dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın haklı mücadelesine karşı bir habermiş gibi yansıtılması da doğru değildir.

Kısa bir süre ekranda kalan bu ifadeden dolayı bugüne kadar yapılan yayınların görmezden gelinmesi savaşın başladığı günden bugüne bölgede büyük bir özveriyle çalışan arkadaşlarımızı ve şahsımı derinden üzmektedir.

Tabii ki bu olayın vahametinin farkındayız ve sonuna kadar da üzerine gidiyoruz. İlgili personelin sözleşmesi feshedilmiş ve işine son verilmiştir. Olay, devletin ilgili birimleriyle de irtibatlı bir şekilde çok boyutlu soruşturulmaktadır.”

EDİTÖR ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Haber editörü Mehmet Karaca da söz konusu hata için özür dilemişti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Karaca, "Yönettiğim yayında ekrana Azerbaycan ile ilgili yanlış bir altyazı yazdım. TRT ve benim Azerbaycan'ın davasına bakışımız çok nettir. Hata tamamen bana aittir. Zor duruma soktuğum kanalımdan ve kamuoyundan özür dilerim" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 00:46
YORUM EKLE