CiddiGazete- Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, Malatya fayıyla ilgili açıklamasına "spekülasyon" diyen meslektaşına cevap verdi.

"MESLEKTAŞLARINI KÖTÜLEYEREK OLMAZ"

Naci Görür, sosyal medya paylaşımında şunları belirtti:

- Değerli takipçilerim. Bu açıklamayı yapmak zorunda kaldığım için üzgünüm ama size olan saygımdan ötürü yapıyorum. Bir genç meslektaşım Malatya Fayı ile ilgili açıklamamı beğenmemiş ve spekülasyon demiş. Kendi fikridir, saygı duyarım. Umarım ki bilim dünyasında benden çok daha iyi yerlere gelir. Ama meslektaşlarını kötüleyerek olmaz, hele medya ortamında hiç olmaz. Bunu uluslararası bilim ortamında yapsın.

"BELİRLİ ORANDA STRESİ MALATYA FAYINA TRANSFER ETMİŞ OLABİLİR"

- Şimdi gelelim Malatya Fayına. Bu fay üzerinde 6 Şubatta 7,6 büyüklükte deprem olan Çardak fayı ile geometrik ilişkili. Bu büyüklükte bir deprem belirli oranda bir stresi Malatya fayına transfer etmiş olabilir. Bu olasılığa göre Malatya'da bu hat üzerinde ve yakınındaki yerleşim alanlarında yaşayan insanlarımızın ve yerel yönetimlerin daha dikkatli olmasını istemenin bir zararı olmaz. Amaç korkmamak ise kulağımızı kapatmakla olmaz. Malatya'nın deprem dirençli hale getirilmesini yöneticilerimizden demokratik yollarla talep edelim. Bu mümkün, sevgiyle.

GÖRÜR KİME CEVAP VERDİ?

Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş, depreme ilişkin açıklamasında Görür'ün yaklaşımına tepki göstermişti. Demirtaş şunları kaydetmişti:

Bugün Nurhak (Kahramanmaraş) olarak verilen Mw=4.1'lik depremin:

Kamil'in mesajı kavga çıkardı Kamil'in mesajı kavga çıkardı

i) Hangi fay üzerinde olduğu?

ii) 100. artçı deprem olduğu

iii) Çardak fay zonunun doğu ucunda olduğu

iv) 100 depremin artçı olduğunu

haritalar üzerinde göstererek açıklamaya çalışıyoruz.

6 Şubat 2023 depreminden bu yana 7 ay boyunca 4.0-6.0 aralığında 100 artçı deprem olmuş, Malatya Fayı'na stres yüklememiş, bugünkü Mw=4.1'lik deprem Malatya Fayı'na stres yüklemiş olabilirmiş.

Yapmayın Allah aşkına dünyanın hiç bir yerinde bu şekilde spekülatif açıklama yapılmaz.

Deprem kırılma mekanizması gereği, 6 Şubat 2023 (Mw=7.6) depremi sonrası Çardak Fay Zonu'nun doğu ve batı genişleme bölgesinde uzun süre 4.0-6.0 aralığında çok sayıda artçı depremler olur ve olmaya devam eder.

Bir fayın (örneğin Malatya Fayı) deprem tehlike parametresi bilinmeden o fay her an büyük deprem üretebilir, özenli olunmalı gibi bir açıklamanın deprem biliminde savunulacak yanı olamaz..

Spekülatif bilgiler ancak halkı ve karar vericileri tedirgin eder. Bu uyarı filan değil.