CiddiGazete- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda Guantanamo Hapishanesi'nde görevli askerlerin Covid-19'dan korunması için alınan önlemlerin gözden geçirildiğini ifade etti.

Askerlerin güvende olması için yükümlülüklere uyulduğuna dikkati çeken Kirby, hiçbir Guantanamo tutuklusunun aşılanmayacağını vurguladı.

VAKA SAYISI AÇIKLANMAMIŞTI

Guantanamo'daki mahkumlar arasında şimdiye kadar coronavirüs vakası bildirilmedi ancak ABD ordusu, salgının ortaya çıktığı ilk dönemde, güvenlik sebebiyle üslerdeki vaka sayısını açıklamama kararı almıştı.

ABD ordusundan bu ay yapılan açıklamada, aşılama kampanyasının, tutukevinde görevli tüm personelin yanı sıra tutuklulara da uygulanacağı belirtilmişti.

OBAMA "KAPATACAĞIM" DEMİŞTİ

44. ABD Başkanı Barack Obama, 2001'deki 11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin yurt dışında yakalayıp tutukladığı terör şüphelilerini topladığı Guantanamo Hapishanesi'ni kapatmayı taahhüt etmişti.

Obama, Ocak 2017'nin başlarında, görevi Donald Trump'a devretmeden hemen önce Guantanamo'dan tutuklu nakletmiş ve hapishanede 40 kişi kalmıştı.

Önceki ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sırasında insan hakları ihlallerinin de söz konusu olduğu tartışmalı tutukevini kapatmayacağını açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik