CiddiGazete- Cumhurbaşkanlığı döneminde milli bayramlara "rahatsızlığı" nedeniyle katılamayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sosyal medya hesabından 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı. Gül paylaşımına yorum yapılmasını engelledi.

Abdullah Gül paylaşımında, "30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlar, bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve şehitlerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

Gül geçen yılın aynı döneminde bu eleştirilere yine sosyal medya üzerinden cevap vermiş, "7 yıllık cumhurbaşkanlığı sürecim içerisinde bir kez Kırgızistan ziyareti sırasındaki rahatsızlığım sebebi ile merasimlere katılamadım" ifadelerini kullanmıştı.

İŞTE ABDULLAH GÜL DÖNEMİNDEKİ MİLLİ BAYRAMLAR

AKP iktidarında milli bayramlar sıklıkla deprem, maden faciası ya da terör olayları gerekçesiyle iptal edildi. Ancak "ulusal yas" gerekçesiyle bayram törenlerini iptal eden devletin tepesi o günlerde düğünlerde, havai fişekli müzik gösterili açılışlarda boy göstermekten geri durmadı.

Akşener bu ifadeleri kullandı mı? Akşener bu ifadeleri kullandı mı?

Abdullah Gül'ün katılmadığı ilk bayram, 2011 yılındaki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Cumhuriyetin 88. kuruluş yıldönümü törenleri, Van depremi ve Hakkâri'de 24 erin şehit edilmesi nedeniyle iptal edildi. Tek tören Anıtkabir'de düzenlendi. Aynı gün dönemin Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, Sheraton Oteli'nde ekonomi bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlunun düğününe katıldı.

23 NİSAN 2012

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine katılmadı.

30 AĞUSTOS 2012

Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanı olmadan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kulağında rahatsızlık olduğu gerekçesiyle Anıtkabir'deki törenlere katılmadı.

AKP iktidarının törenlerde siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine Atatürk anıtlarına çelenk koyma yasağı getirmesi tepkilere neden oldu.

Aynı yıl çıkarılan bir yönetmelikle 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Genelkurmay'da verilen resepsiyon kaldırıldı.

29 EKİM 2012

Abdullah Gül, bu kez 29 Ekim törenlerine katıldı ancak yine bir ilke imza attı. Cumhurbaşkanı Gül, o sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerini ilk kez Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Tören TBMM yerine Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleştirildi.

Bu esnada Ankara Valiliği 30'a yakın sivil toplum örgütünün 29 Ekim günü yürüyüşüne yasak getirdi. Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak isteyen vatandaşlara gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi. Anıtkabir'e yürümek isteyenleri engellemek isteyen güvenlik güçlerinin kurduğu barikatlar vatandaşların yüklenmesiyle yıkıldı.

23 NİSAN 2013

Milli bayramlara ilişkin yönetmeliğin değiştirilmesi nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 32 yıl sonra ilk kez stadyumlar yerine kapalı spor salonlarında, kültür merkezlerinde kutlandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu yıl da törenlere "katılamadı."

19 MAYIS 2013

Resmi törenler sadece Atatürk anıtlarına çelenk koymakla sınırlandırıldığı için devlet erkânı törenlere katılmadı.

19 MAYIS 2014

Soma'daki maden faciası nedeniyle törenler iptal edildi.