1250 TL'ye coronavirüs testi!

Bedava olan coronavirüs testi özel laboratuvarda 1200-1250 liraya yapılıyor. Sonuçlar e-posta veya telefonla bildiriliyor. Pozitif çıkanlar karantinada bekletilmeden elini kolunu sallayarak laboratuvardan ayrılıyor

1250 TL'ye coronavirüs testi!

CiddiGazete- Coronavirüsü (Kovid-19) insan vücudunda tespit etmek için hastanelerde ve gerekli hallerde ücretsiz gerçekleştirilen PCR testinin bazı özel laboratuvarlarda fahiş fiyata yapıldığı ortaya çıktı.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, Bağdat Caddesi ve Feneryolu’nda şubesi bulunan iki laboratuvar, Kovid-19 testini 1200 ve 1250 liraya yapıyor.

Bu özel laboratuvarlara başvuranlara sonuçlar e-posta veya telefonla da iletilirken, olası vakalar karantinada bekletilmeden elini kolunu sallayarak merkezlerden ayrılıyor.

Uzmanlar ise test sonuçları belli olana kadar karantina şartları veya izolasyon uygulanması gerektiğini belirtirken, özel laboratuvarlarda Kovid-19 testinin yasal olmadığını söylüyor.

‘TESTLER ÜCRETSİZ YAPILMAK ZORUNDADIR’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Testlerin yapılmasında üç şart aranıyor: yurt dışından gelmişseniz, ateş ve öksürüğünüz varsa test yapılır. Diğer riskli durum yurt dışından biriyle yakın temas halinde bulunmuş, ateş ve öksürük sorunları yaşıyorsanız bu durumda da PCR yapılır. Bu iki seçeneğin dışında ateş, öksürük veya akciğerde bulgu varsa, hekimin inisiyatifi doğrultusunda test yapılabilir. Kamu veya özel fark etmez, testler ücretsiz yapılmak zorundadır. Testler İl Sağlık Müdürlüğü uzmanlarına teslim edilir ve sonuçlar bu merciden beklenir. Sonuçları saptayacak laboratuvarın Dünya Sağlık Örgütü veya uluslararası kalite standartları kriterlerine uygun olması gerekir” dedi.

'ÖZEL LABORATUVARA GİDİP TEST YAPTIRMAYIN'

Prof. Dr. Kara, Kovid-19 testlerinin özel laboratuvarlarda yapılmasına yönelik bakanlıktan herhangi bir izin çıkmadığını da dikkat çekerek, “Test sonuçları çıkana kadar şüpheli vakalar karantinaya alınmalı. Test yaptığınız kişilere, sonradan arayıp sonuç bildirmek gibi bir durum asla söz konusu olmaz. Bu kişileri evlerine de yollayamazsınız.

Böyle bir dönemde hiçbir vatandaşımız özel laboratuvara gidip Kovid-19 testi yaptırmamalı. Test yapılan kişinin o an karantinaya alınması, sonuçlar çıkana kadar izole edilmesi gerekir. Pozitif vakalar sonuçlar açıklanana kadar dışarıda birçok kişiye hastalığı bulaştırabilir” ifadelerini kullandı.

‘FIRSATÇILIKTIR VE KABUL EDİLEMEZ’

Hacettepe Tıp Fakültesinden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise özel laboratuvarlarda yapılan testlerin yasal olmadığını dile getirerek, “Sağlık Bakanlığı, ‘serbest’ diyene kadar özel laboratuvarlar para karşılığı Kovid-19 testi yapamaz. Maalesef bu süreçte para birilerine cazip gelmiş olabilir. Yanlış sonuç çıkması durumunda kim nasıl hesap verecek? 100-150 lira maliyetli testleri 1200 liradan böylesi bir dönemde yapmak fırsatçılıktır ve kabul edilemez” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelerde ücretsiz yapılan PCR adıyla bilinen “Polimeraz Zincir Reaksiyonu” adı verilen testler Kovid-19 salgınına karşı hayati önem taşıyor. Her test sonucu İl Sağlık Müdürlüğü’nün kayıtlarına geçirilirken, PCR testi hastalığın teşhisi ve salgının önlemesinde kritik rol üstleniyor.

PCR, testi şüpheli görülen kişilerde doktorların talebi ve gerekli gördüğü durumlarda gerçekleştirilirken, herhangi bir ücret alınmıyor. Olası Kovid-19 vakaları ise test sonuçları çıkana kadar tedbir amaçlı karantina veya izolasyon şartları altında tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2020, 12:03
YORUM EKLE