26 asker yaralı, 7 asker kayıp

Hakkari'nin Irak sınırındaki Şemdinli ilçesine bağlı Derecik Ortaklar köyünde bulunan üs bölgedeki karakolda arızalı mühimmatın infilak etmesi sonucu patlama meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Şemdinli'de arızalı mühimmatın patlaması sonu 26 askerin yaralandığını 7 askerin de arandığını bildirdi. AA, konuyla ilgili yayın yasağı getirildiğini bildirdi

26 asker yaralı, 7 asker kayıp

CİDDİGAZETE

Olay saat 17.00'de, Şemdinli ilçesine bağlı Ortaklar Köyü'ndeki Sülgü Tepe üs bölgesindeki karakolda meydana geldi. Konuyla ilgili Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, “09.11.2018 günü ilimiz Şemdinli İlçesi Ortaklar Süngü Tepe üs bölgesinde top atışı yapıldığı esnada, arızalı mühimmatın infilak etmesi sonucu askeri personellerimiz yaralanmıştır” denildi.

26 ASKER YARALANDI, 7 ASKER ARANIYOR

Milli Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Şemdinli'de arızalı mühimmatın patlaması sonu 26 askerin yaralandığını, 7 askerin de arandığını bildirdi.

İşte yapılan açıklama:

Hakkari’de bir üs bölgemizde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonucunda yaralanan 26 kahraman silah arkadaşımız süratle hastaneye tahliye edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Yedi kahraman silah arkadaşımıza ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YARALILAR, HAKKARİ VE YÜKSEKOVA’DAKİ HASTANELERE KALDIRILDI

Yaralanan askerler, patlama bölgesinden helikopterle Yüksekova ve Hakkari’ye götürüldü. Yaralı askerler, helikopterden indirildikten sonra hazır bekletilen ambulanslarla Hakkari ve Yüksekova Devlet hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı.

YAYIN YASAĞI GELDİ

Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği, İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki patlamayla ilgili yayın yasağı kararı verdi. Sulh Ceza Hakimliği, kararında, ilçenin Gelişen bölgesi Süngü Tepe Üs Bölgesi Topçu Bataryası’nda meydana gelen patlama olayıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği vurgulandı.

Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında ilgili bir takım yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı kaydedilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

"Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması, toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj, eleştiri, görüntü vb yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi, yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir."

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 08:09
YORUM EKLE