‘38 PKK’lı coronavirüse yakalandı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör örgütü PKK içinde 38 örgüt üyesinin coronavirüse yakalandığını söyledi. Soylu ayrıca “Polis teşkilatımızda bir kaybımız var” dedi

‘38 PKK’lı coronavirüse yakalandı’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tv100’e konuk olarak Emre Buga'nın sunduğu Bakış Açısı programında Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, Prof. Dr. Emre Alkin ve Ferhat Ünlü’nün sorularını cevapladı.

Bakan Soylu özetle şunları söyledi:

TÜRKİYE’NİN 4 ANA MESELESİ

“Dünyada yeni bir durumla karşı karşıyayız. Bu durum karşısında şaşıran, dağılan, alt yapısı yetmeyen ülkeler var. Ortada bir belirsizlik var. Biz Türkiye olarak öncelikle dört ana mesele belirledik: Bir kamu düzeninin ayakta kalması, iki sağlık sisteminin ayakta kalması ve sürdürülebilir olması, üç üretim ve tedarik zincirinin aksamadan devam etmesi, dört sosyal izolasyon ve sosyal mesafe. Türkiye’nin kamu düzeninde en ufak bir sorun söz konusu değil. Attığımız adımlarla Türkiye kendi sürecini, kendi etkinliğini sürdürüyor.”

OHAL İLAN EDİLİR Mİ?

Türkiye’nin coronavirüs ile mücadelesinde sağlık sisteminin iyi bir şekilde işlediğini belirten Soylu, “Amerika’yı görüyoruz, Avrupa’yı da görüyoruz. Oysa Türkiye bu meseleyle karşı karşıya kaldığından itibaren sağlık sisteminde alt yapıyı en iyi şekilde yürüyor” dedi.

“Türkiye sadece kendi tedarik zincirini yürütmüyor, dünyaya da ihracata devam ediyor” diyen Soylu, olağanüstü hal (OHAL) ilan edilip edilmeyeceği yönündeki soruya ise şöyle cevap verdi:

“Yarın bu kesinlikle olmaz dememiz elbette ki mümkün değil. Mantıklı da olmaz. Önemli bir süreç yürütülmektedir. Biz ne Çin ne de İran değiliz. Hepsi yanı başımızda. 212 bin işletmemizi bir anda kapattık. 20 yaş altındakilerle ilgili zaten okullar tatil. Diğer tarım işçileri v.s ile ilgili bir istisna getirildi. Hareketlilik en düşük seviyeye indirildi. Gerek 20 yaş altı, gerek 65 yaş üstü istisnalar hariç bu sürece uyuyor. 31 şehre giriş çıkışlar sınırlandırıldı. İzinler kaymakamlık ve Alo 199’dan veriliyor. 2-13 Mart arası şehirler arası otobüs yolculuğu yüzde 99.9 düştü. Türkiye olarak attığımız tüm adımlarla vatandaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi kazanmak için ortaya koyduğumuz irade kesintisiz sürdürülmektedir.”

YASAĞA UYMAYANLARA CEZA

20 yaş altı ve 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağına değinen Bakan Soylu, yasağa uymayanlara 780 liradan 3 bin 180 liraya kadar çıkan cezalar verildiğini, Kabahatler Kanunu’na göre ise 392 lira ceza verildiğini söyledi.

Vatandaşların TCK’nın 195. maddesine göre 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile de karşı karşıya kalabileceğini söyleyen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 65 yaş üzerine yaklaşık 6 bin 131 kişiye idari, 149 kişiye de adli ceza kesildi. 20 yaş altına 3 bin 102 kişiye idari, 102 kişiye de adli işlem gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kuralına uymayan bin 825 kişiye ceza kesilmiş.”

POLİS TEŞKİLATINDA BİR KAYIP

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet teşkilatındaki coronavirüs vakalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Emniyet güçlerinde hastalığa yakalananlar var ama sürekli son dakika olarak gündeme getirmek istemiyoruz. Bu konuyla ilgili bir sayı gündeme getirdik. Bunlar yüksek sayılar değil. Polis teşkilatımızda bir kaybımız var.

Ne geri gönderme merkezlerimizde ne de geçici barınma merkezlerimizde tek bir vaka yok.”

POMEM SINAV SONUÇLARI

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) sınav sonuçlarının 15 güne kadar açıklanacağını ifade eden Soylu, “30 yaş sınırının 32’ye çıkması mümkün değil. Boy kısıtını düşürmemiz de mümkün değil. Birtakım sınırlandırmalar olmak zorunda” şeklinde konuştu.

VİRÜS PKK’YA DA BULAŞTI

Terör örgütü PKK içinde 38 örgüt üyesinin coronavirüsüne yakalandığını belirten Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdüdü:

“Bütün güvenlik güçlerimiz hem içeride hem dışarıda 24 saat tetikte. Terörle mücadele konusunda en ufak bir gevşekliğimiz olmamalıdır. Şu anda hala da operasyonlarımız devam ediyor.

Terörle mücadelede bambaşka bir seyir görecek milletimiz. Sürekli olarak senaryolarla hareket etmek zorundayız. Etrafımızda birçok örgüt var. Özellikle siber suçlarla mücadelede geldiğimiz nokta ülkemizle gurur duyacak bir noktadadır. Türkiye’de olacak bir hesabı bizim bulamamamız mümkün değildir.

Yüzün üzerinde ülkeye eğitim veriyoruz.

Coronavirüs öncesi Ankara’da hırsızlık oranı yüzde 2’ye, İstanbul’da yüzde 28’lere düşmüştü."

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 23:07
YORUM EKLE