banner445

70 yıl öncesinin manzarası

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıklıkla eleştirdiği 2. Dünya Savaşı dönemindeki ekmek, 1970'li yıllardaki ABD ambargosundan dolayı tüpgaz kuyruğu manzaralarını, Türkiye bugün patates, soğan alabilmek için yaşamaya başladı

70 yıl öncesinin manzarası

CİDDİGAZETE

Türkiye bir nostalji yaşıyor!.. 40'lı yıllardaki gıda kuyrukları, 70'li yıllardaki tüp kuyrukları derken, bugün sebze-meyve için insanlar sıraya girmeye başladı.

Son dönemde artan meyve sebze fiyatlarına önlem almak amacıyla kamu tarafından tanzim satış noktaları kurulması kararı alınmıştı. Alınan bu karar bugün itibari ile uygulanmaya başlandı. Ancak İstanbul'un nüfusu ve ilçe sınırlarının büyüklüğü dikkate alındığında bu noktaların ne kadar yeterli olacağı tartışma konusu oldu. İstanbul'da Aksaray Meydanı'nda kurulan mobil tanzim satış noktasında açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, enflasyonla topyekün mücadele adına Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle İstanbul'un 50 noktasında büyük çadırlarda vatandaşlara sebze meyve satışı gerçekleştireceklerini kaydetti. Baraçlı, “Bizler bu uygulamamızı gerçekleştirirken tarladan toplanan ürünün fiyatının aynen İstanbul'daki vatandaşlarımıza yansıtılması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

EN FAZLA 2’ŞER KİLOGRAM ALINABİLİYOR

Belediye görevlileri tarafından kurulan tanzim satış noktasında hafta içi her gün sebze satışı yapılacak. Ürünlerden bir vatandaş en çok 2’şer kilogram satın alabiliyor. ‘Halk sebze, üreticiden tüketiciye’, ‘Enflasyonla topyekun mücadele’ pankartları asılan çadırda patates, soğan, kabak, domates, salatalık, biber ve patlıcanın marketlerdekinden daha uygun fiyata tüketiciye satılması planlanıyor.

ÜCRETSİZ ÇANTA

Sebze satın alan vatandaşlara ilk güne özel üzerinde “Enflayonla topyekun mücadele” yazan çantalardan hediye edildi.

7 ÇEŞİT SEBZE VAR

Kredi kartının da geçerli olduğu tanzim çadırlarında İstanbul’daki pazartesi günü fiyatları şöyle:

Biber çeşitleri: 6 lira

Ispanak: 4 lira

Soğan: 2 lira

Patates: 2 lira

Domates: 3 lira

Salatalık: 4 lira

Patlıcan: 4 buçuk lira

Ciddi Gazete Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 02:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner457

banner84