ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı!

Seyir halindeki bir araçtan, Ankara'daki ABD Büyükelçilik binasına ateş açıldı. Kurşunlardan biri güvenlik kulübesinin camına isabet ederken, araç hızla bölgeden uzaklaştı. Olayın ardından bölgeye polis ekipleri sevk edildi

ABD Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı!

CİDDİGAZETE/GÜNDEM

Olay, saat 05.00 sıralarında meydana geldi. Atatürk Bulvarı üzerinde seyir halinde olan henüz plakası belirlenemeyen bir otomobilden Ankara'daki ABD Büyükelçilik binası önünde ateş açıldı. Saldırıda, 4-5 el silah sesi duyuldu. Mermilerden biri, güvenlik görevlilerinin bulunduğu kulübeye isabet etti.

Aracın, Bulvar üzerinden Cinnah Caddesi istikametinde kaçtığı tespit edildi. Kısa süre içinde olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Civarda arama başlatan ekipler, boş kovanları muhafaza altına aldı. Kaçan aracın yakalanması için operasyon başlatıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bu açıkça bir kaos yaratma girişimidir. Türkiye güvenli bir ülkedir ve bütün yabancı misyonlar kanunların güvencesi altındadır. Olay soruşturulmaktadır ve en kısa sürede aydınlatılacaktır" dedi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: AÇIK BİR PROVOKASYON

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, yapılan saldırıya ilişkin açıklama yaparak "ABD Büyükelçiliğine silahlı saldırı açık bir provokasyondur" dedi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: AYRINTILAR ARAŞTIRIYORUZ

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü David Gainer, büyükelçiliğe yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin, "Herhangi bir yaralanmayla ilgili herhangi bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz" açıklamasını yaptı.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bu sabahın erken saatlerinde ABD Büyükelçiliği'nde bir güvenlik olayının gerçekleştiğini teyit edebiliriz. Herhangi bir yaralanmayla ilgili herhangi bir raporumuz yok ve ayrıntıları araştırıyoruz. Türk ulusal polisine hızlı cevapları için teşekkür ediyoruz" denildi.

(FOTOĞRAFLAR: AA)

YORUM EKLE