ABD-Türkiye ortak karargah kuracak

Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan "güvenli bölgeye" yönelik ABD askeri yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Türkiye'de "Müşterek Harekat Merkezi"nin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabık kalındı

ABD-Türkiye ortak karargah kuracak

CİDDİGAZETE

Türkiye, bir dargın, bir barışık olduğu müttefiki ABD ile Suriye konusunda yeni adım attı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik olarak ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığı'nda 5-7 Ağustos'ta yapılan görüşmeler tamamlandı.

Görüşmelerde, Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye'de Müşterek Harekat Merkezi'nin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakat sağlandı.

Türk ve ABD askeri yetkililerince güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeliler'in ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da mutabık kalındı.

YORUM EKLE