ABD'ye cevap: İdrak edemediler

Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın amacını idrak edemediğini ve anlamak istemediklerini belirtti

ABD'ye cevap: İdrak edemediler

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Afrin’deki duruma ilişkin açıklamasına cevap verdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan şu açıklama yapıldı:

BU BİR TERÖRLE MÜCADELE HAREKATIDIR

"ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Afrin’deki durum hakkında bugün yaptığı açıklama, ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hâlâ idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır.

TEMELDEN YOKSUN İDDİALAR

Afrin’de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksundur. Suriye’de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşım, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldubittiler yaratmasına, demografik değişiklikler yapmasına gözyumulmasıdır."

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 00:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER