Abdulkadir Selvi'den tarihi 'hata!'

Hürriyet yazarı Selvi, 17 Ağustos 1999 Marmara depremine atıfta bulunarak, "O zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit, millete liderlik yapamamıştı" ifadesini kullandı ancak o dönemde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’di!

Abdulkadir Selvi'den tarihi 'hata!'

CiddiGazete- Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bugünkü köşesinde 17 Ağustos 1999 Marmara depremine atıfta bulundu. Selvi yazısında, "O zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit, millete liderlik yapamamıştı" ifadesini kullandı ancak 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sırasında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'di.

Türkiye'nin 10. Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer, 16 Mayıs 2000'de cumhurbaşkanlığına seçilmişti.

"İŞTE BU YÜZDEN SENİ SEVİYORUZ KOCA YÜREKLİ ADAM"

Selvi yazısında, "Erdoğan’ı cenazeye omuz verirken izledim. Koca yürekli bir adam, bir milletin yükünü omuzlarında taşır gibiydi. İşte bu yüzden seni seviyoruz koca yürekli adam" ifadelerini kullandı.

ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALDI

Hata fark edilince Selvi’nin yazısındaki ilgili bölüm şöyle düzeltildi: “Yaşar Okuyan’ın Marmara bölgesinin yıkıldığını söylemesiyle felaketin boyutları ortaya çıkmıştı. O zaman devleti yönetenler, millete liderlik yapamamıştı. Başbakan olmanın kırmızı ışıkta beklemek olmadığını o zaman öğrenmiştik.”

Söz konusu hatanın fark edilip kaldırılması ardından özür açıklaması yapıldı. Hürriyet’in internet sitesinde yer verilen açıklamada Abdulkadir Selvi, “Elazığ ve Malatya’yı vuran depremle ilgili yazımda, Marmara depremiyle ilgili bir değerlendirme sırasında sehven , ‘O zamanın Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer’ demişim. Yoğunluktan kaynaklanan bu hatayı düzeltiyor, özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 13:30
YORUM EKLE