Akdeniz'de tansiyon yükseldi

Bir fırkateynimiz, Meis adasının karşındaki Antalya'nın Kaş ilçesinde Limanağzı Koyu'na demir attı. Demre ilçesine bağlı Çayağzı Limanı'na ise başka bir fırkateynimiz ve bir römorkör yanaştı. Yunan gemilerinin de bölgede bekleyişi sürüyor

Akdeniz'de tansiyon yükseldi

CiddiGazete- Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, Türkiye’nin Navtex bildiriminin ardından dün sabah Antalya Limanı’ndan Kıbrıs’ın Güney batısına hareket etti. Oruç Reis, bölgede 5 fırkateynin refakat ve korumasında çalışmalara başladı. Oruç Reis’in bölgeye gitmesinin hemen ardından Yunanistan Meis Adası’na fırkateyn gönderdi.

ATAK HELİKOPTERLERİ DE GİTTİ

Doğu Akdeniz’de tatbikata katılan bir Türk fırkateyni ise Kaş’ın Limanağzı bölgesi açıklarına gönderildi. Tatbikata katılan Atak tipi helikopterler de Kaş üzerinde alçak uçuş devriyesi yaparken, deniz seviyesine kadar alçalıp, yönleri Meis’e dönük halde uzun süre havada kaldı.

Helikopterin manevraları, Kaş’a yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Meis Adası’ndan da rahatlıkla görüldü. Helikopterler ve Türk fırkateyni, bölgeden tekrar tatbikat alanına döndü.

BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Son gelişme ise Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı fırkateynin, bugün tekrar Kaş’a gitmesi oldu. Limanağzı Koyu’na giren askeri gemi, demir attı.

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Çayağzı Limanı’na da Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait bir fırkateyn ve bir römorkör yanaştı.

Bölgede fırkateyn ve römorkörün de bekleyişini sürdürdüğü belirtildi.

ORUÇ REİS’TE SON DURUM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Oruç Reis’in sismik çalışmalara başlaması için gereken kabloların denize indirildiğini belirtti.

Dönmez’in Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

- Adım adım Akdeniz. Oruç Reis denizlerimizin röntgenini çekiyor.

- 23 Ağustos'a kadar toplam 1.750 kilometre 2 boyutlu sismik araştırma için streamer (sismik kablo) Akdeniz'e indi.

- Yolunuz açık, enerjiniz yüksek olsun.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 01:57
YORUM EKLE