AKP ve MHP’de büyük düşüş

Avrasya Araştırma tarafından yapılan son ankette AKP ve MHP’nin oy oranları düştü. Peki CHP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek Partisi’nde son durum ne? İşte detaylar...

AKP ve MHP’de büyük düşüş

CiddiGazete- Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Twitter hesabından “Covid-19 Pandemisinin Toplumsal/Ekonomik Ve Siyasal Etkileri” isimli araştırmasının bulgularını paylaştı. Özkiraz’ın paylaşımına göre ankette katılımcılara “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu da soruldu.

PARTİLERİN OY ORANLARI

Anket sonuçlarına göre kararsızlar dağıtıldığında sırasıyla AKP yüzde 34, CHP yüzde 28, İYİ Parti yüzde 11 oy alıyor. MHP yüzde 8,9’da kalırken Ali Babacan’ın kurduğu DEVA Partisi yüzde 2,7, Gelecek Partisi ise yüzde 2,4 oy alıyor.

‘ERDOĞAN’A OY VERİR MİSİNİZ?

“Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz” sorusuna ise katılımcıların yüzde yüzde 8.9’u ‘Evet’ derken yüzde 44,5’i se ‘Hayır’ cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 10,7’si ‘Diğer adaylara bağlı’ cevabını verirken 5,9’u ise soruyu cevapsız bıraktı.

'ERDOĞAN BAŞARISIZ'

Kemal Özkiraz tarafından açıklanan ankette dikkat çeken bir diğer soru ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanlığı görevinde başarılı buluyor musunuz” sorusu oldu.

Ankete katılanların yüzde 41,9’u bu soruya ‘Evet başarılı buluyorum’ cevabını, yüzde 52,2’si ise ‘Hayır Başarılı bulmuyorum’ cevabını verdi.

CORONAVİRÜS İLE İLGİLİ SORULAR

Özkiraz’ın ankete ilişkin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Soru: Koronavirüs salgını sırasında hane halkı gelirinizde salgından kaynaklı olarak bir değişim oldu mu?

Gelirimiz azaldı - yüzde 53,6

Gelirimiz değişmedi - yüzde 45,1

Gelirimiz arttı - yüzde 1,3

Soru: Hükümetin salgın nedeniyle yapmış olduğu ekonomik destekleri yeterli buluyor musunuz?

Evet - yüzde 32,1

Hayır - yüzde 67,9

Yaşadıkları İl merkezi ve ilçe belediyeleri için salgın politikası memnuniyet oranları

Cumhur ittifakı belediyelerinden memnun olanlar - yüzde 54,7

Millet ittifakı belediyelerinden memnun olanlar - yüzde 59,8

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 05:23
YORUM EKLE